Aktualności

26 lutego 2018

Słowacja dołącza do pozwu przeciwko Volkswagenowi

Prawie 700 właścicieli pojazdów, w których zainstalowano oprogramowanie manipulujące emisją spalin, odpowiedziało w grudniu na wezwanie Konsorcjum Ochrony Konsumentów (S.O.S.) z Popradu. W ten sposób dołączyli do wysiłków klientów z całej Europy o uzyskanie odszkodowania.

Do pozwu mogą dołączyć zarówno firmy, jak i prywatni właściciele samochodów zakupionych pomiędzy 1 stycznia 2009 roku a 18 września 2015 roku – powiedziała Petra Čakovská, kierownik projektu S.O.S, który jest częścią Europejskiej Organizacji Konsumentów.

„Właściciele pojazdów zakupionych za granicą, ale zarejestrowanych na Słowacji, również mogą składać wnioski (…) Dotyczy to zarówno samochodów, które nie zostały poddane akcji serwisowej, jak i tych po dokonaniu poprawki”

– powiedziała Čakovská, cytowana przez agencje TASR.

Konsumenci, którzy zamierzają domagać się rekompensaty powinni najpierw zarejestrować się na stronie internetowej: sk.myright.com. Jeśli wniosek zostanie przyjęty, będą reprezentowani w sądzie przez amerykańską firmę prawniczą. Kancelaria pobiera 35 procent od kwoty odszkodowania w przypadku wygranej sprawy, powiedziała Čakovská. Zauważyła, że już zgłosiło się ok. 15 000 klientów z Niemiec i 6500 właścicieli samochodów ze Słowenii.

„W kilku państwach członkowskich UE, w tym także na Słowacji, wciąż brakuje mechanizmów zbiorowej ochrony praw, więc relatywnie trudniej jest klientom połączyć siły i działać wspólnie” – powiedziała Čakovská. Aby dołączyć do międzynarodowego pozwu potrzeba co najmniej 1000 rejestracji – dodała. „Wierzę, że będzie ich o wiele więcej, ponieważ mamy niepowtarzalną okazję ubiegania się o odszkodowanie wraz z dziesiątkami tysięcy innych Europejczyków, co znacznie zwiększa nasze szanse.”

, , , , , , , , , , ,