Aktualności

22 maja 2018

Niemiecki rząd dba o swoich obywateli i umożliwi im pozwy zbiorowe

Minister sprawiedliwości Niemiec, Katarina Barley zapewniła poszkodowanych w aferze Volkswagena, że skorzystają z wprowadzenia nowego systemu pozwów zbiorowych. System został zapowiedziany przez rząd federalny w ramach umowy koalicyjnej. „W umowie koalicyjnej zapisano, że rozporządzenie będzie obowiązywało od 1 listopada” – powiedziała Barley telewizji ZDF. Czwarty rząd kanclerz Angeli Merkel przyjął pierwszy wniosek legislacyjny, który obecnie jest przedmiotem dalszych obrad parlamentarnych. Z powodu ustawowego okresu przedawnienia sprawy, wiele ofiar oszustwa niemieckich producentów samochodów nie będzie mogło złożyć pozwów zbiorowych przeciwko Volkswagenowi, chyba że w najbliższym czasie zapadnie decyzja w sprawie nowych przepisów.

Po posiedzeniu rządu, Barley powiedziała prasie, że ok. „2 mln właścicieli samochodów z silnikami Diesla” może skorzystać na zmianach w prawie. Minister sprawiedliwości oświadczył, że rząd nagłośnił temat w sposób „agresywny”, aby zasygnalizować konsumentom, że mają niewiele czasu na dochodzenie swoich roszczeń przeciwko branży motoryzacyjnej. Barley odrzuciła sugestie, że planowane ograniczenie składania pozwów zbiorowych do niewielkiej liczby grup konsumenckich, stworzyłoby przeszkodę w dociekaniu roszczeń w takich przypadkach jak skandal związany z emisją spalin. Porozumienie koalicyjne zastrzega nowe prawo tylko dla „kwalifikowanych instytucji”, takich jak grupy ochrony konsumentów. Organizacje te będą odpowiedzialne za podstawowe kwestie prawne w tak zwanych „wzorcowych procesach sądowych”, zanim konsumenci będą realizować powiązane z nimi indywidualne roszczenia w odrębnym procesie.

Barley przekonywała, że scentralizowane składania „wzorcowych pozwów zbiorowych” przyspieszyłoby procedury prawne przy niższych kosztach dla poszkodowanych. Nowy przepis zapobiegłby także stworzeniu „amerykańskich warunków ” w Niemczech. W Stanach Zjednoczonych firmom grożą gigantyczne roszczenia o odszkodowania, w ramach tzw. „przemysłu sądowego”.

źródło: http://www.xinhuanet.com/english/2018-05/09/c_137167363.htm

, , , , , , , , , , , ,