Z głośnej decyzji Sądu Najwyższego w Niemczech wynika, że tamtejsi klienci mają prawo do wymiany wadliwych samochodów na nowe oraz prawo do rekompensaty. Stowarzyszenie StopVW stoi na stanowisku, że takie samo rozwiązanie należy się również poszkodowanym Polakom. Wobec uznania oszustwa Volkswagena za wadę materialną, otworzyła się szansa na uzyskania fabrycznie nowych aut, wolnych od wady.
W Polsce znajduje się kilkaset tysięcy samochodów koncernu Volkswagen z silnikiem diesla, które nie spełniają norm emisji spalin i posiadają urządzenia do oszukiwania testów. Dlatego nasze stowarzyszenie podjęło działania, zmierzające do uzyskania w naszym kraju takich samych warunków jak dla Niemców.
„Przy pomocy naszych ekspertów i zespołu prawników analizujemy decyzję niemieckiego Sądu Najwyższego i będziemy dążyli do zatwierdzenia tego stanu prawnego w Polsce. Obecność Polski w Unii Europejskiej gwarantuje bowiem takie same uprawnienia dla klientów we wszystkich krajach i nie może być tak, że jeden kraj ma lepsze warunki a drugi gorsze. Mamy do czynienia z masowym procederem, do którego Grupa Volkswagen (Audi, Volkswagen, SEAT, Skoda i Porsche) się przyznał”
– mówi Konrad Kacprzak, wiceprezes stowarzyszenia StopVW.
Stowarzyszenie StopVW powstało w 2015 roku. Do chwili obecnej zgłosiło się do nas ponad 7 tysięcy posiadaczy wadliwych samochodów, Sprawa pozwu zbiorowego przeciwko Volkswagenowi znajduje się obecnie w Sądzie Najwyższym. Stowarzyszenie złożyło też cztery pozwy o ustalenie odpowiedzialności przeciwko markom SEAT, Skoda, Volkswagen oraz Audi oraz zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Volkswagena w prokuraturze.
„Polacy zasługują na sprawiedliwość”
– dodaje Konrad Kacprzak.