Gigantyczny niemiecki kartel samochodowy – zmowa przeciwko czystemu środowisku

8 kwietnia 2019

Gigantyczny niemiecki kartel samochodowy – zmowa przeciwko czystemu środowisku

Unia Europejska ostrzegła niemieckich gigantów samochodowych, firmy Volkswagen BMW i Daimler, że uruchomiono wstępne dochodzenie w sprawie zmowy dotyczącej unikania kontroli emisji spalin. W następstwie skandalu dieselgate, który wybuchł w 2015 r. niemieccy producenci samochodów będą musieli prawdopodobnie ponieść wysokie kary, jednak postępowanie kartelowe oznacza kolejne kłopoty.

W czwartek Komisja stwierdziła, że ​​doszła do wniosku, iż BMW, Daimler i grupa VW – Volkswagen, Audi i Porsche – zorganizowały tak zwane „spotkania z pięcioma”, aby nie konkurować konkurencję w zakresie technologii emisji spalin, która jest bardzo droga.

„W rezultacie europejskim konsumentom odmówiono możliwości zakupu ekologicznych samochodów z najlepszą dostępną technologią”

– powiedziała unijna komisarz ds. Konkurencji Margrethe Vestager. Spotkania te pozwoliły VW, Daimlerowi i BMW ograniczyć wprowadzanie AdBlue, zwiększając toksyczność spalin – czytamy w oświadczeniu. Firmy – także „według wstępnego stanowiska Komisji” – zmówiły się, aby uniknąć lub opóźnić wprowadzenie filtrów zmniejszających szkodliwe cząstki stałe w spalinach.

Jeśli Komisja uzna, że ​​istnieją wystarczające dowody naruszenia,

„może przyjąć decyzję zakazującą zachowania i nakładającą grzywnę w wysokości do 10 procent rocznego światowego obrotu firmy”

Oświadczenie BMW mówi, że na potencjalne grzywny przeznaczy kwotę „która prawdopodobnie przekroczy miliard euro” (1,12 miliarda dolarów) , dodając jednocześnie, że „będzie kwestionować zarzuty Komisji Europejskiej wszelkimi środkami prawnymi, jeśli to konieczne”. Rzecznik VW potwierdził AFP, że niemiecki producent samochodów otrzymał raport.

Aktualności , , , , , ,