Kalendarium afery
W niemczech ruszył kolejny proces w sprawie Dieselgate
W Brunszwiku rozpoczął się bezprecedensowy proces, w którym sąd zdecyduje, czy prawie pół miliona (sic!) właścicieli aut wyprodukowanych przez marki wchodzące w skład koncernu Volkswagen ma prawo do odszkodowań za tzw. aferę dieslową.
Diess, Pötsch i Winterkorn zostali oskarżeni
Prokuratura w Brunszwiku wniosła trzy oskarżenia: przeciwko szefowi VW, Herbertowi Diessowi, jego poprzednikowi Martinowi Winterkornowi oraz przewodniczącemu rady nadzorczej, a wcześniej dyrektorowi finansowemu, Hansowi Dieterowi Pötschowi. Ci trzej menedżerowie – tak brzmi zarzut – poinformowali swoich akcjonariuszy o skandalu dieslowym i grożących miliardowych karach o wiele za późno, z zamiarem uniknięcia spadku kursu akcji lub przynajmniej jego opóźnienia.
Ultimatum KBA dla Audi ws. diesli
Niemiecki urząd motoryzacji KBA oświadczył kierownictwu Audi, że do 26 września firma musi usunąć to oprogramowanie z tysięcy pojazdów z silnikami V6 i V8 TDI pod groźbą grzywny po 25 tys. euro za każdy pojazd mający nadal bezprawny element wyposażenia.
Volkswagen płaci za ugodę w Australii ws. diesli
Volkswagen zgodził się zapłacić 127 mln dolarów australijskich (87,3 mln USD) w ramach ugody z kilkoma tysiącami klientów w Australii, którzy padli ofiarą skandalu dieselgate.
Prokuratura Okręgowa w Poznaniu włączyła się do sprawy “Dieselgate”
Prowadzone postępowanie ma ustalić związek między sprawami toczącymi się w Poznaniu a innymi tego typu w kraju. Śledztwo obejmuje lata 2008-2015, bo właśnie wtedy miało dojść do montowania wadliwego oprogramowania, według szacunków oprogramowanie zainstalowano w 11 milionach samochodów. Jeden z wątków, którym zajmują się poznańscy prokuratorzy, dotyczy samochodów dostawczych Caddy produkowanych w Swarzędzu.
Volkswagen po aferze Diesla nie zostanie wykluczony w USA
Volkswagen nie zostanie wykluczony z kontraktów w amerykańskim sektorze publicznymw, warunkiem jest jednak wdrożenie drugiego procesu monitorującego w fabrykach w Niemczech na okres trzech lat.
Volkswagen zapłaci Amerykanom za fałszowanie danych o zużyciu paliwa
Prawie 100 mln dol. odszkodowania ma zapłacić Volkswagen użytkownikom 98 tys. aut w USA, w których zamontowano oprogramowanie zaniżające dane o zużyciu paliwa.
Afera Spalinowa. Audi płaci ogromną grzywnę
800 mln euro – taką grzywnę chce zapłacić koncern Audi w zamian za umorzenie sprawy o oszustwo w tzw. aferze spalinowej.
Audi akceptuje grzywnę nałożoną przez prokuraturę w Monachium i przyznaje się do swojej odpowiedzialności – napisano w oświadczeniu koncernu Volkswagena, do którego należy także Audi. W zamian za to prokuratora w Monachium ma umorzyć sprawę przeciwko firmie.
Kary i wilczy bilet dla diesli Volkswagena w Korei Południowej
Ministerstwo Środowiska Korei Południowej zakazało krajowej sprzedaży samochodów koncernu Volkswagen z silnikiem diesla.
Poprawka usuwająca skutki Dieselgate z kolejnym kantem w środku.
Trudno kibicować Volkswagenowi i jego wysiłkom związanym z elektryfikacją, gdy pojawiają się takie wieści. Zgodnie z informacjami podanymi przez sąd w Duesseldorfie, software’owa poprawka Volkswagena usuwająca skutki fałszowania emisji zawierała w sobie kolejny kod wyłączający mechanizmy oczyszczania spalin.
Polski wątek „dieselgate” w rękach częstochowskich prokuratorów
W Częstochowie mogą się zdecydować losy prawie 300 tysięcy polskich użytkowników samochodów oszukanych przez koncern Volkswagena w aferze „dieselgate”.
By tak się stało zachęcamy wszystkich właścicieli i użytkowników objętych śledztwem aut do zgłaszania się do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie jako pokrzywdzeni w sprawie. Uczulamy jednocześnie, by do pism, poza danymi kontaktowymi, załączać kserokopię umowy zakupu auta lub karty pojazdu.
Sąd potwierdził, że Transportowemu Dozorowi Technicznemu „dostało się” słusznie…
„Podmioty działające w imieniu Państwa „muszą mieć grubszą skórę, muszą więcej znosić i nie powinny być tak wrażliwe na sformułowania delikatne, a wręcz prawdziwe”…
Tak w ustnym uzasadnieniu stwierdził warszawski Sąd Apelacyjny oddalając apelację Transportowego Dozoru Technicznego (TDT), w sprawie o ochronę dóbr osobistych wytoczoną Stowarzyszeniu Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG w Warszawie (STOPVW) przez prezesa TDT Jerzego Urbanowicza.
Były szef Audi został oskarżony o oszustwo w sprawie „Dieselgate”
Rupert Stadler, który był prezesem Audi do 2018 roku, został aresztowany w zeszłym roku za udział w skandalu „Dieselgate”. Prokuratorzy twierdzą, że Stadler zezwolił na sprzedaż pojazdów po tym, jak dowiedział się o oszustwach związanych z emisjami. W środę został oficjalnie oskarżony o udział w aferze.
Audi zaangażowane dużo bardziej w dieselgate, niż do tej pory sądzono
Sprawa sięga 2007 i 2008 roku, kiedy inżynierowie Audi zdali sobie sprawę, że opracowana przez nich nowa generacja silników wysokoprężnych nie spełniłaby bardziej rygorystycznych m.in. w USA, kluczowym rynku. „Nie zrobimy tego bez kilku brudnych sztuczek” – czytamy w jednym z e-maili inżynierów Audi.
VW odwołał się od czeskiego wyroku
Volkswagen złożył apelację od wyroku w lipcu, twierdząc, że wniosek czeskiego sądu do Niemiec nie został należycie doręczony w języku, który Volkswagen rozumie. Innymi słowy po raz kolejny producent ucieka od meritum sporu i odwołuje się do sztuczek proceduralnych. Działania Volkswagena są podobne jak w Polsce – robi wszystko, aby na gruncie sądu nie badać merytorycznie sprawy dieselgate.
Poprawka dla diesli w USA działa dużo lepiej niż ta w Europie
Volkswagen stosuje kosztowną poprawkę sprzętowa samochodów w Stanach Zjednoczonych, z kolei w Europie przeprowadza tańszą aktualizację oprogramowania, która powoduje tylko niewielkie zmniejszenie emisji spalin. Według ekspertów samochody z ta poprawka nie są zgodne z homologacja
Właściciel diesla może zwrócić swój samochód do producenta!
Sąd rejonowy w Niemczech, który prowadził sprawę w związku z aferą spalinową wydał wyrok korzystny dla właściciela pojazdu. Może on zwrócić swój samochód do Grupy VW. W zamian otrzyma kwotę 22 000 euro.
Przez oszustwo Volkswagena chorują tysiące dzieci
Od 2009 roku w USA Volkswagen sprzedał 480.000 „czystych diesli”. Zmanipulowane samochody nie były jednak rozmieszczone po USA równomiernie. W stanach, w których liczba zmanipulowanych samochodów jest wyższa, odnotowano znaczny wzrost zarówno zanieczyszczenia powietrza, jak i liczbę niemowląt ze słabą oceną po porodzie.
Dieselgate trwa znacznie dłużej, niż nam się wydaje
Manipulacja wynikami testów spalin była przedmiotem prac w koncernie Volkswagen już w 2003 roku. Od 2003 do 2010 roku używano specjalnej „funkcji akustycznej” do oszukiwania testów Euro 4. Oszustwo wykryto, ale nie wyciągnięto żadnych konsekwencji!
Audi znów przyłapane na oszustwie z dieslem!
Niemieckie Ministerstwo Transportu zakończyło dokładny przegląd oprogramowania jednego z silników V6 marki Audi. Okazało się, że Audi wciąż oszukuje w testach emisji spalin za pomocą oprogramowania, które wykrywa kiedy pojazd przechodzi testy i zmienia parametry silnika. Najbardziej szokujące jest to, że Volkswagen stosował urządzenia oszukujące do roku 2018, czyli jeszcze ponad dwa lata po wydaniu wyroku w skandalu Dieselgate.
Trzy na cztery pojazdy z Dieselgate wciąż bez poprawek
Od 2015 roku akcji serwisowej poddano zaledwie 10 mln z 43 mln samochodów ze skandalu Dieselgate. Według nowych danych UE, kampania naprawcza nie zostanie ukończona nawet w ciągu kolejnych dwóch lat.
Nowy przepis UE dot. produktów niebezpiecznych
Unia Europejska przyjęła rozporządzenie, które ma być jednym ze sposobów na zapobieganie aferom takim jak Dieselgate. Zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie nowe produkty wprowadzane na rynek mają być bezpieczne i spełniać unijne normy.
420 000 osób w pozwie przeciwko Volkswagenowi. W tym my!
Prawie 420 000 osób dołączyło do pozwu zbiorowego w ramach dieselgate w Niemczech. To ogromna liczna, która bezpośrednio uderza w wizerunek niemieckiej marki na na jego własnym rynku. Wśród tych osób jesteśmy i my – złożyliśmy pozwy zgodnie z udzielonymi nam przez Was upoważnieniami.
Czeski sąd staje po stronie właścicieli
Sąd Rejonowy w Pradzie uznał prawo czeskich właścicieli samochodów objętych dieselgate do odszkodowania. Zgodnie z wyrokiem, Volkswagen ma zapłacić 533 miliony kolor, tj. 8500 euro na osobę.
Konsumenci z Chile występują z pozwem przeciwko Volkswagenowi
Organizacja Konsumentów i Użytkowników Chile (Odecu) kieruje działaniami prawnymi przeciwko grupie Volkswagena w sprawie „dieselgate”. Pozew dotyczy marek Volkswagen, Audi, Porsche i Skoda, a oszukani klienci domagają się wymiany samochodów na nowe, naprawy lub rekompensaty.
Tajemnica badań Porsche
Unijne laboratorium przetestowało w 2017 roku samochód Porsche Cayenne i odkryło, że zmiana procedury testowej powoduje znaczące podwyższenie emisji tlenków azotu. Jednak wyniki tych badań ukryto przed opinią publiczną.
Włochy rozpoczynają proces przeciwko Volkswagenowi
Afera dieselgate we Włoszech dotyczy blisko pół miliona osób. Teraz rozpoczęła się tam sądowa batalia o prawa klientów. Stronami sporu są stowarzyszenia konsumentów, które reprezentują ponad 70 tysięcy klientów, Volkswagen Group i Volkswagen Group Włochy.
Niemcy ukarały firmę Bosch grzywnę w wysokości 90 milionów euro za dieselgate
Niemieccy prokuratorzy nałożyli na firmę Bosch 90 milionów euro za rolę tej firmy w oszustwie w dieselgate. Z tej całkowitej kwoty 2 miliony euro to „przestępstwo regulacyjne”, podczas gdy pozostała część grzywny była karą za „korzyści ekonomiczne”, prawdopodobnie odnoszącą się do zysku, jaki Bosch osiągnął na sprzedaży rozwiązania Grupie VW.
200 prokuratorów i policjantów przeszukało siedzibę Porsche i domy członków zarządów
Do biur Porsche oraz do domów członków zarządu w Niemczech weszło ponad 200 prokuratorów i policjantów. Sprawa ma może mieć związek z dieselgate, oszustwami podatkowymi oraz korupcją.
Ważne pytania do polskich urzędników w związku z Dieselgate
Zdaniem naszego stowarzyszenia, afera Dieselgate nadal nie doczekała się w Polsce właściwej reakcji ze strony administracji publicznej. W związku z tym zadaliśmy panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu kilka pytań w trybie dostępu do informacji publicznej.
Sąd w Krakowie staje po stronie poszkodowanych w aferze Dieselgate
Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy nakazał prokuraturze wszczęcie dochodzenia w sprawie Dieselgate. Chodzi o sprawę sprzedaży nowego samochodu objętego aferą już po terminie ujawnienia jej w mediach i przyznaniu się koncernu do oszustwa. Początkowo prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, jednak w wyniku naszego zażalenia, musi zająć się tą sprawą.
Proces zbiorowy przeciwko Volkswagenowi w Niemczech, w którym są też polscy klienci, rusza jesienią
Blisko 400 tysięcy osób przyłączyło się do pozwu zbiorowego przeciwko koncernowi Volkswagen w Niemczech. Wśród nich są także ci, zgłoszeni przez nasze stowarzyszenie. Pierwsza rozprawa będzie miała miejsce już 30 września, ogłosił właśnie Wyższy Sąd Regionalny w Brunszwiku.
Ponad pół miliarda euro kary dla Porsche
Niemiecki producent samochodów sportowych i filia Volkswagena – marka Porsche – zapłaci grzywnę w wysokości 535 milionów euro w stosunku do pojazdów z silnikiem wysokoprężnym, które emitowały więcej szkodliwych zanieczyszczeń niż dopuszczają normy.
Volkswagen spodziewa się dalszych kar za dieselgate
Grupa Volkswagen przedstawiła bilans finansowy, w którym znajdują się rezerwy na kary i opłaty z tytułu dieselgate. Chodzi o kwotę ponad 5,5 miliarda euro. Łącznie wysokość kosztów, które spółka ponosi z tytułu oszustwa zbliża się powoli do 40 miliardów euro.
Martin Winterkorn, prezes Volkswagena, oskarżony w Niemczech
Prokuratura w Niemczech oskarżyła prezesa Volkswagena o poważne oszustwa w tym działanie na niekorzyść klientów i dealerów, nieuczciwą konkurencję oraz nieujawnienie skandalu po 25 maja 2014 r. „Ujawnienia informacji właściwym organom w Europie i Stanach Zjednoczonych a także klientom, pomimo wiedzy o bezprawnej manipulację przez koncern urządzeń oszukujących testy spalin”.
Stanowisko Sądu Najwyższego Niemiec w sprawie dieselgate
Przełomowe stanowisko Sądu Najwyższego Niemiec – sędziowie potwierdzili, że samochody mają wadę fizyczną a wymiana samochodu na nowy, nawet jeśli poprzedni model nie jest produkowany, jest możliwa.
Gigantyczny niemiecki kartel samochodowy – zmowa przeciwko czystemu środowisku
Unia Europejska ostrzegła niemieckich gigantów samochodowych, firmy Volkswagen BMW i Daimler, że uruchomiono wstępne dochodzenie w sprawie zmowy dotyczącej unikania kontroli emisji spalin.
Kolejne oszustwo Volkswagena: testowe samochody przedprodukcyjne sprzedawane jako pełnowartościowe
Kolejny pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi w USA. Nielegalny proceder miał polegać na sprzedaży przedprodukcyjnych egzemplarzy samochodów jako pełnowartościowe nieświadomym klientom.
Sąd w Brunszwiku staje po stronie pozywających, Volkswagen ma kłopoty
W miliardowym pozwie inwestorów przeciwko Volkswagenowi i jego głównemu udziałowcowi Porsche SE, niemiecki sąd w istotnym aspekcie poparł stanowisko pozywających. Zgodnie ze wstępną opinią sądu w Brunszwiku, wiedza menedżerów poniżej poziomu zarządu jest kluczowa dla rynku inwestorskiego.
Kolejny dowód na celowe działanie i oszustwo Volkswagena
Zarząd Volkswagena był doskonale poinformowany o oszustwie i wiedział wcześniej o problemach, jakie spotkają firmę. Wykorzystując tą wewnętrzną wiedzę firma sprzedała ogromne ilości papierów wartościowych na amerykańskim rynku, narażając inwestorów na gigantyczne straty po ujawnieniu afery dieselgate.
Sąd w Karlsruhe: naganny charakter działań Volkswagena
Wyższy Sąd Okręgowy w Karlsruhe tworzy historię. 12 kwietnia zamierza rozstrzygnąć, czy Volkswagen celowo wyrządził klientowi szkodę nielegalnym oprogramowaniem, fałszującym wyniki emisji spalin. Będzie to pierwsza tego typu rozprawa o szkodę. Jej numer to U 142/18. W obszernym dokumencie sąd przedstawił opinii publicznej swój pogląd na tej sprawie. Wprowadzenie samochodu, celowo wyposażonego w tego typu oprogramowanie, zostało określone jako ukryte oszustwo. Motywacją Volkswagena było celowe ograniczenie kosztów produkcji i zwiększenie zysków firmy. To działanie miało według sądu szczególnie naganny charakter. Volkswagen, w imię zysku, miał akceptować fakt, że klienci oraz środowisko poniosą szkodę.
VW nadal manipuluje: samochody z silnikiem EA288 również nie spełniają norm emisji spalin
Volkswagen przed sądem przyznał, że samochody z silnikiem EA288 posiadają rozwiązanie, które wyłącza oczyszczanie spalin w zależności od temperatury, w wyniku czego samochód nie spełnia norm, określonych w homologacji.
Niemiecki Sąd Najwyższy stanął po stronie właścicieli samochodów VW
Sąd Najwyższy w Niemczech poparł roszczenia właścicieli Volkswagenów, które nie spełniają norm emisji spalin. „W tym przypadku można przyjąć, że samochody z urządzeniem do oszukiwania testów spalin mają bez wątpienia wadę materialną” – stwierdził niemiecki Sąd Najwyższy.
Zbiorowy pozew przeciwko VW o instancję wyżej
Pierwszy pozew zbiorowy właścicieli diesla przeciwko Volkswagenowi utorował sobie drogę do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości. Dalsze postępowanie sądowe może objąć wszystkie diesle w UE z nielegalnym oprogramowaniem.
STOP VW: Polacy dołączają do zbiorowego pozwu przeciwko VW w RFN
Ponad tysiąc właścicieli diesli z Polski dołączyło z naszą pomocą do otwartego w Niemczech pozwu zbiorowego przeciwko Volkswagenowi.
Bosch może zostać ukarany grzywną za dostarczenie oprogramowania pokładowego diesla
Prokuratorzy w niemieckim Stuttgarcie rozważają nałożenie na firmę Bosch ogromnej kary pieniężnej za dostarczenie firmie Volkswagen oprogramowania do zarządzania używanymi w silnikach z silnikiem Diesla.
Afera dieslowa kosztowała VW już 28 mld EUR
Tak zwana afera spalinowa kosztowała dotychczas niemiecki koncern 28 mld EUR. Same koszty postępowań sądowych miały wynieść już kilkaset milionów euro.
Niemcy: Szykuje się gigantyczna skarga przeciwko VW
401 tys. właścicieli diesli VW przyłączyło się do wzorcowego pozwu w nadziei na uzyskanie odszkodowania od koncernu. Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się proces przed sądem. Do tej pory właściciele diesli mogą jeszcze wpisywać się do rejestru skarżących
Nowa afera Volkswagena. Tym razem chodzi o Porsche 911 i opory powietrza
Nowe problemy dla Volkswagena. Tym razem chodzi o zbyt wysoką emisję dwutlenku węgla. Chodzi o zawyżone zużycie paliwa przez Porsche 911. Powody, dla których te samochody zużywają więcej paliwa i emitują więcej dwutlenku węgla niż podano w homologacji typu, nie są znane. Volkswagen był zmuszony zgłosić sprawę do KBA.
W Czechach domagają się po 36 tysięcy złotych od samochodu za dieselgate
Ponad 4.000 właścicieli samochodów marek Volkswagen, Seat, Skoda, Porsche i Audi wystąpi o odszkodowanie w wysokości 220 000 CZK (około 36 tysięcy złotych). Działania Safe Diesel wpisują się w podobne pozwy, które złożone zostały w całej Europie, w tym w Polsce.
Wyrok ws. niewystarczającej walki ze smogiem
Zapadł wyrok w bezprecedensowym procesie wytoczonym przez Grażynę Wolszczak. Pozwała ona Skarb Państwa za zanieczyszczone powietrze. Sąd przyznał jej rację i nakazał Skarbowi Państwa zapłatę 5 tys. zł na wskazany przez nią cel charytatywny.
W USA oskarżono czterech byłych dyrektorów Audi
Federalne jury w Detroit oskarżyło czterech byłych dyrektorów Audi o złamanie prawa w związku z dieselgate. Richard Bauder, Axel Eiser, Stefan Knirsch i Carsten Nagel byli członkami zespołów zajmujących się rozwojem silników i certyfikacją Audi. Obecnie znajdują się w Niemczech, a ponieważ Niemcy nie zawierają umowy ekstradycyjnej ze Stanami Zjednoczonymi, byli pracownicy Audi nie zostaną deportowani do Stanów Zjednoczonych w celu dalszego ścigania.
Samochody Volkswagena są szkodliwe dla zdrowia
W swoim raporcie panel utworzony przez National Green Tribunal (NGT) w Indiach stwierdził, że samochody Volkswagen wypuściły około 48.678 ton tlenku azotu w 2016 roku, co spowodowało problemy zdrowotne u mieszkańców Indii.. Volkswagen India został ukarany wysoką grzywną przez NGT za emisję nadmiernych ilości tlenku azotu (NOx) z samochodów.
Nowy rozdział afery Dieselgate - 1.2 TDI
W związku z podejrzeniami niemieckich władz o nadmierną emisję spalin w dieslach o pojemności 1,2 litra Volkswagenowi grozi nowa akcja przywoławcza. W Europie sprawa dotyczy 370 tys. pojazdów z tym napędem.
Volkswagen domaga się odszkodowań od byłych menedżerów zwiolnionych za Dieselgate
Volkswagen chce odzyskać znaczną część z 4 milionów euro, które firma zapłaciła za obronę jednego z byłych dyrektorów – Olivera Schmidta, skazanego w 2017 roku w USA na 7 lat więzienia. Koncern wniosek o odszkodowanie złożył pod koniec 2018 roku, nie wskazał jednak konkretnych byłych pracowników ani nie podał wysokości potencjalnego odszkodowania.
Ponad 300 tysięcy osób przyłączyło się do pozwu zbiorowego w Niemczech
Ponad 300 tysięcy właścicieli samochodów Volkswagena z silnikiem diesla w Niemczech przyłączyło się do pozwu zbiorowego organizacji konsumenckich, które domagają się rekompensat dla ofiar manipulacji odczytami poziomów emisji. Od 1 listopada 2018 roku obowiązują regulacje umożliwiające tego rodzaju pozwy. Swoje złożyły już Federacja Organizacji Konsumenckich w Niemczech (VZBW) i klub samochodowy ADAC.
Diesel oficjalnie na cenzurowanym w Krakowie: Ruch samochodowy w mieście będzie ograniczony
Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się wprowadzić radykalne ograniczenia dla ruchu samochodowego w wybranych dzielnicach i zamknąć je dla pojazdów spalinowych. Od 4 stycznia na krakowskim Kazimierzu będzie działać tzw. strefa czystego transportu. Samorząd zdecydował się wprowadzić strefę na próbę, na najbliższe pół roku. W tym czasie wjazd autem, które nie jest elektryczne albo zasilane gazem CNG, będzie zabroniony.
Stuttgart wprowadził zakaz wjazdu dla diesli - w całym mieście!
Stuttgart jako pierwsze miasto w Niemczech wprowadził całkowity zakaz wjazdu dla aut z silnikiem diesla. Chodzi o pojazdy, które spełniają normy Euro 4 lub niższe. Za złamanie przepisów grozi kara w wysokości 80 euro. Zakaz obowiązuje w całym mieście.
Dieselgate będzie kosztował Volkswagena jeszcze w 2019-2020 r.
Na usuwanie skutków skandalu Dieselgate Volkswagen wyda w 2018 r. 5,5 mld euro i ok. 2 mld w 2019 — powiedział tygodnikowi „Börsen-Zeitung” dyrektor finansowy Frank Witter. Od ujawnienia go w 2015 r. niemiecka grupa zapłaciła ponad 27 mld euro na uregulowanie pozwów sądowych inwestorów i konsumentów, także kar umownych i grzywien wymierzonych przez organy nadzoru i na działania zaradcze mające zmniejszyć emisję spalin diesli. Według Wittera, w 2020 r. grupa poniesie w dalszym ciągu koszt około miliarda euro na kwestie związane z oszukiwaniem z emisjami spalin.
Niemiecki land zamierza pozwać Volkswagena
Niemiecki kraj związkowy Badenia-Wirtembergia zamierza pozwać Volkswagena. Powodem tej decyzji są oszustwa w testach emisji spalin, których dopuścił się motoryzacyjny gigant.
Składamy skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego!
Stowarzyszenie StopVW złożyło dzisiaj do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną w sprawie pozwu zbiorowego przeciwko Volkswagenowi. Zarzucamy w nim sądowi naruszenie szeregu przepisów. Skarga kasacyjna podnosi argumenty uzasadniające zarzuty naruszenia prawa materialnego wynikające z kodeksu cywilnego, procesowego, prawa unijnego i prywatnego prawa międzynarodowego procesowego oraz Konsytucji.
Ważny wyrok sądu UE w sprawie norm emisji spalin
Sąd UE przyznał w czwartek rację skarżącym się na unijne przepisy Paryżowi, Brukseli i Madrytowi i uchylił rozporządzenie KE określające zbyt wysokie limity emisji tlenków azotu do badań wprowadzanych na rynek samochodów. Zieloni ogłaszają zwycięstwo.
19 tys. kolejnych właścicieli diesli pozywa Volkswagena
VW zmaga się z właścicielami silników wysokoprężnych w sądach w całych Niemczech. Teraz dostawca usług prawnych, firma MyRight podąża tą samą drogą. Według informacji Spiegel.de organizacja domaga się od VW w imieniu swoich klientów odszkodowania w wysokości 500 mln EUR.
Kolejny skandal VW. Koncern sprzedał samochody z serii pilotażowej
Koncern VW sprzedał nieświadomym klientom tysiące pojazdów, które służyły do testowania. Teraz chce je ponownie odkupić. Volkswagen sprzedał na całym świecie serię pojazdów, których „stadium budowy było niewyjaśnione”. Wśród nich mogą znajdować się także takie pojazdy, które mogą tworzyć zagrożenie dla pasażerów, gdyż nikt nie może powiedzieć, jakie zamontowano w nim części
Volkswagen zapowiada koniec silników spalinowych
Volkswagen prognozuje koniec epoki silników spalinowych. Jednocześnie zapowiada, że ich następna generacja konwencjonalnych napędów będzie ostatnią. Chodzi o silniki spalinowe, które mają się pojawiać na rynku od 2026 roku.
Koniec z dieslami w Stuttgarcie
Diesle z normą Euro 4 i starsze będą zbyt nieekologicznie, by można było poruszać się nimi po Stuttgarcie. Ograniczenia zastosowane przez Stuttgart będą jednak znacznie sroższe niż dla kierowców z Hamburga, bo władze Stuttgartu zamkną przed nimi praktycznie całe miasto.
Niemcy: nowa szansa dla poszkodowanych
Niemieccy właściciele diesli marki VW, którzy nie zdecydowali się na indywidualny pozew, mogą przyłączyć się od zaraz do pozwów zbiorowych. Chętni do zaskarżenia koncernu o odszkodowanie mogą wpisywać się do specjalnego rejestru w Federalnym Urzędzie Sprawiedliwości. Wpisanie się do rejestru możliwe jest do ostatniego dnia przed pierwszą rozprawą przed Wyższym Sądem Krajowym w Brunszwiku.
Kosztowny rachunek za spaliny z silników Diesla. EPHA: Leczenie chorych w Polsce kosztowało w 2016 r. nawet 4,6 mld euro
Za zanieczyszczenie powietrza spalinami, zwłaszcza z silników Diesla, Polska ponosi rocznie 4,6 mld euro kosztów związanych z uszczerbkiem dla zdrowia – ocenia europejska organizacja EPHA.
Volkswagen musi zwrócić cenę Golfa
Sąd w Augsburgu skazał Volkswagena na zwrócenie klientowi całej sumy za Golfa kupionego w 2012 r. Firma uznała jednak, że sąd źle użył prawa i będzie odwoływać się.
VW nie pokryje całego kosztu modernizacji diesli
Rzecznik Volkswagena zaprzeczył informacji w mediach, ze jest gotowy pokryć w pełni koszty modernizacji starszych diesli wynoszące 3 tys. euro od pojazdu.
Już także autostrady nie dla starszych diesli
ckie miasta Essen i Gelsenkirchen muszą przygotować się na wprowadzenie zakazu jazdy dla starszych aut z silnikami wysokoprężnymi. Obejmie on również niektóre odcinki autostrady. Taką decyzję podjął sąd w Gelsenkirchen.
Audi rusza z akcją dla silników 3.0 TDI
Audi rozpoczęło w Niemczech pierwszą z kolejnych ośmiu akcji serwisowych związanych z usuwaniem skutków afery dieselgate. W pierwszym etapie do serwisów trafić ma około 31 200 samochodów, w sumie naprawa obejmować ma ponad 150 tys. modeli Audi.
Wyrok sądu: Porsche do zwrotu
Po raz pierwszy sąd w Niemczech nakazał producentowi samochodów sportowych Porsche przyjąć od klientki samochód ze zmanipulowanym silnikiem diesla i zapłacić jej odszkodowanie.
Były dyrektor Audi, Rupert Stadler, zwolniony z aresztu
Były dyrektor zarządzający Audi, Rupert Stadler, został zwolniony z aresztu. Nie podano szczegółów, dlaczego Stadler został zwolniony, ponieważ wciąż jest sprawdzany przez prokuratorów za podejrzenie oszustwa i fałszowanie informacji związanych z emisją spalin w autach z grupy VAG.
Porsche ma wypłacić odszkodowanie akcjonariuszom za „dieslegate”
Sąd w Stuttgartcie nakazał Porsche Automobil Holding wypłacić akcjonariuszom odszkodowanie i uznał spółkę winną niedopełnienia obowiązków informacyjnych związanych z tzw. dieselgate.
StopVW kontynuuje walkę o ukaranie Volkswagena za dieselgate. Walczyć będziemy do skutku!
Sąd Apelacyjny odrzucił odwołanie Stowarzyszenia StopVW w sprawie Dieselgate przeciwko Volkswagenowi. Sprawa ta budzi wiele wątpliwości, bowiem sąd uczynił to na posiedzeniu niejawnym, a uzasadnienie tej decyzji jest lakoniczne i nie odnosi się do argumentów, które podniesiono w odwołaniu. To jednak nie koniec całej sprawy, bo stowarzyszenie zapowiada złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego, a jeśli trzeba będzie także walkę o sprawiedliwość dla polskich klientów przed organami europejskimi. Nie poddamy się – jesteśmy konsekwentni w działaniu.
Audi zapłaci karę 800 mln euro w związku z Dieselgate
Audi musi zapłacić 800 mln euro za niedopatrzenia, przez które firma sprzedała prawie 5 mln diesli wyposażonych w urządzenie oszukujące w testach emisji spalin.
Niemcy coraz bardziej obawiają się diesli. Berlin z zakazem
Za naszą zachodnią granicą właściciele starszych diesli zaczynają być coraz bardziej niespokojni. Po Hamburgu, Stuttgarcie, Frankfurcie również w Berlinie nie można poruszać się dieslami z normą Euro 1 do Euro 5.
UE chce zapobiec eksportowi wadliwych pojazdów z silnikiem Diesla
Komisarz Bieńkowska skarży się na wywożenie do Europy Wschodniej dziesiątek tysięcy samochodów z silnikami Diesla, które nie spełniają norm emisji spalin. Domaga się modernizacji pojazdów przed eksportem.
Firma Audi fałszowała numery seryjne pojazdów
Niemieccy prokuratorzy badają firmę Audi. Producent jest podejrzany o nielegalnie uzyskanie homologacji dla modeli przeznaczonych na rynek południowokoreański. Jak podały niemieckie media, Audi fałszowało numery podwozi i zapisy z testów.
Miliony euro dla aresztowanego szefa Audi
Były już szef Audi Rupert Stadler może dostać 7 milionów euro rekompensaty za wcześniejsze zakończenie kontraktu menedżerskiego. Volkswagen poinformował o rozwiązaniu umowy ze Stadlerem w trybie natychmiastowym, ponieważ – siedząc w areszcie – nie może wykonywać swych obowiązków.
Posiedzenie w Sądzie Apelacyjnym w sprawie Dieselgate przełożone! Polscy poszkodowani czekają na wyrok
26 października 2018 roku miało się odbyć posiedzenie w sprawie pozwu zbiorowego przeciwko spółce Volkswagen. Sąd zdecydował o wyznaczeniu nowego terminu, który poznamy w ciągu najbliższych dni. Decyzja sądu może być związana z wysokim stopniem złożoności sprawy oszustwa niemieckiego producenta samochodów.
Porsche żegna się z dieslami
Porsche jest pierwszym niemieckim producentów samochodów, który zdecydował o rezygnacji z silników Diesla. „Dieselgate sprawił nam wiele kłopotów” – przyznał prezes firmy Oliver Blume w wywiadzie dla „Bild am Sonntag”.
Czarne chmury nad VW w Polsce. UOKiK wyda decyzję w sprawie „dieselgate”
UOKiK potwierdził, że do końca roku wyda decyzję w głośnej sprawie „dieselgate”, w którą zamieszany jest koncern Volkswagena.
StopVW złożyło pozwy w imieniu ponad 2 tysięcy właścicieli samochodów
Cztery nowe pozwy przeciwko markom Audi, SEAT, Skoda i Volkswagen oraz przeciwko Volkswagen Group Polska Sp. z o.o. zostały skierowane do sądów. W imieniu ponad 2 tysięcy poszkodowanych złożyło je stowarzyszenie StopVW. To organizacja, która domaga się od producentów odszkodowań dla Polaków, którzy nabyli wadliwe samochody. Chodzi o sprawę tzw. Dieselgate, czyli samochody z silnikami Diesla, które nie spełniają europejskich norm spalin i zatruwają środowisko nadmiernymi ilościami tlenków azotu. Poszkodowani domagają się ustalenia przez sąd odpowiedzialności producenta i importera za powstałą szkodę. Akta złożone do sądu mają blisko 30 tysięcy stron.
Frankfurt – zakaz dla diesli obejmie 60 000 pojazdów
To najbardziej restrykcyjny zakaz dotyczący samochodów z silnikami Diesla, jaki wydano w Niemczech. W przyszłym roku z ulic Frankfurtu zniknie 60.000 pojazdów.
Czesi żądają od VW 2,2 mld koron
Ponad 1050 właścicieli samochodów wyposażonych w oprogramowanie fałszujące wyniki testów emisji spalin dołączyło do pozwu przeciwko Grupie Volkswagen. W Republice Czeskiej jest już 10.000 poszkodowanych, którzy domagają się 2,2 miliarda koron.
Inwestorzy pozywają Volkswagena
9,2 mld euro (10,7 mld dolarów) odszkodowania dochodzą inwestorzy od Volkswagena. Twierdzą, że koncern nie poinformował ich o skandalu z emisją spalin przed wrześniem 2015 r, mimo iż miał taką wiedzę.
Volkswagen i silniki benzynowe – kolejne manipulacje
Według niemieckiego dziennika „Bild am Sonntag”, inżynierowie Volkswagena podczas śledztwa mieli podać w swoich zeznaniach, że ten niemiecki koncern zaniżał poziom emisji spalin nie tylko w silnikach Diesla, lecz także w benzynowych.
Szwajcaria kolejnym krajem, który wziął się za silniki Diesla. Cios dla Porsche Macan i Cayenne
Ze względu na nadmierną emisję spalin Szwajcaria zablokuje możliwość rejestracji Porsche Macan i Cayenne napędzanych silnikami Diesla. Szwajcarzy uznali, że jednostki, które są montowane w wielu samochodach niemieckich marek, generują zbyt wiele spalin.
Zwolnienia w Volkswagenie. Z firmą pożegnają się osoby związane z Dieselgate
Trzy lata po wybuchu afery Dieselgate, Volkswagen bierze się za zwolnienia osób powiązanych z największą aferą motoryzacyjną ostatnich lat. Na celowniku znajduje się grupa dyrektorów zamieszanych w fałszowanie wyników oraz szef rozwoju marki.
Niemcy blokują dochodzenie Dieselgate we Francji
Trzech francuskich sędziów śledczych skarży się na brak współpracy ze strony niemieckiego wymiaru sprawiedliwości. Niemcy chcą wygasić dochodzenie w sprawie manipulacji wynikami pomiarów emisji z układu wydechowego w samochodach Volkswagena.
Greenpeace zablokowało główną siedzibę Volkswagena
Aktywiści Greenpeace oraz uczestnicy kampanii anty-smogowej zablokowali główną siedzibę Volkswagena w Milton Keynes, protestując przeciwko wpływom emisji silnika Diesla na zdrowie ludzi.
Herbert Diess wiedział wcześniej o Dieselgate
Z dokumentów prokuratury wynika, że obecnego szefa grupy Volkswagena uprzedzono już 2 miesiące przed wyjściem na jaw skandalu Dieselgate we wrześniu 2015 o istnieniu programu, który zaniżał wyniki testów na emisję spalin.
KBA wyrejestrowuje oszukane Volkswageny
Wyrejestrowanych przez KBA zostało już kilka samochodów grupy Volkswagen na terenie Hamburga i Monachium, a w najbliższym czasie podobne akcje mogą zostać podjęte w innych regionach Niemiec. Każdy z właścicieli VW otrzyma szereg przypomnień o konieczności wzięcia udziału w akcji serwisowej, jeśli jednak je zignoruje, ostatnią informacją jaką otrzyma, będzie ta o wyrejestrowaniu jego auta.
Tysiące właścicieli pozwało VW. Producent liczy na ciche ugody
Klienci domagają się zwrotu kosztów zakupu pojazdów, otrzymania samochodów wolnych od wad oraz odszkodowań i ponownego wyegzekwowania umów leasingowych. W samej Badenii-Wirtembergii złożono 2000 skarg, co zrodziło pytania dotyczące wszystkich 17 sądów okręgowych na południowym zachodzie. Według „Süddeutsche Zeitung”, łącznie złożono 21 000 pozwów sądowych. ADAC opublikowało w internecie przegląd prawie 1000 orzeczeń.
Modernizacja techniczna pojazdów – nowa inicjatywa w Niemczech
Minister transportu Niemiec, Andreas Scheuer (CSU) wciąż nie zgadza się na modernizację mechaniczną starszych samochodów z silnikiem Diesla, mimo iż pojazdy zanieczyszczają powietrze o wiele bardziej niż dopuszczają przepisy. Nowa inicjatywa zaprezentowana w Berlinie ma zapobiec zakazom i zrobić to, czego nie udało się do tej pory politykom i branży motoryzacyjnej. Chodzi o modernizację techniczną poprzednich silników wysokoprężnych w taki sposób, aby spełniały najnowszą normę emisji Euro 6d.
Volkswagen całkowicie rezygnuje z diesli. Na razie tylko w Australii
Volkswagen ma wycofać ze sprzedaży w Australii wszystkie samochody z silnikami Diesla w październiku tego roku, kiedy to w ofercie pojawi się nowy Golf. Oczywiście wyłącznie z benzynowymi silnikami z turbodoładowaniem.
Grupa konsumencka w USA występuje przeciwko VW
Grupa zajmująca się ochroną konsumentów walczy o powstrzymanie Volkswagena w ponownym wprowadzeniu na rynek pojazdów wykupionych wyniku skandalu związanym z emisją spalin w USA. Grupa CASE oświadczyła, że niemiecki producent chce „wrzucić” na rynek setki tysięcy wadliwych pojazdów, które firma odkupiła od kierowców po aferze spalinowej, przy czym są wątpliwości, czy samochody spełniają normy.
UE domaga się gwarancji na pojazdy po Dieselgate
Europejskie organy ochrony konsumentów wezwały Volkswagena do zapewnienia gwarancji, że akcja naprawcza po skandalu z Dieselgate nie wpłyną na wydajność samochodów. Komisja Europejska stwierdziła, że VW powinien również lepiej informować konsumentów i chce, aby niemiecki producent zrobił więcej w kwestii rekompensaty strat europejskim właścicielom samochodów.
Afera dieselgate dosięgnęła także Porsche
Jeśli potwierdzą się doniesienia magazynu Der Spiegel, producent ze Stuttgartu będzie zmuszony wycofać z obiegu 60000 aut wyposażonych w silniki wysokoprężne, które nie spełniają norm emisji spalin. Sprawa dotyczy SUV-ów Cayenne i Macan oraz luksusowej limuzyny Panamera. Dotyczy także właścicieli w Polsce.
Szef Audi domaga się zwolnienia z aresztu
Dyrektor generalny Audi, Rupert Stadler złożył skargę do sądu w Niemczech i domaga się zwolnienia z aresztu. Stadler został zatrzymany w związku z dochodzeniem w sprawie afery Dieselgate. Prokuratura w Monachium potwierdziła informację.
Cała korespondencja Boscha o Dieselgate jawna
Firma Robert Bosch musi przekazać wszystkie e-maile związane z Dieselgate Volkswagena w związku z pozwem inwestorów przeciwko Porsche SE — uznał sad regionalny w Stuttgarcie.
Sąd odrzucił apelację VW: Koncern musi zapłacić 10 mld dolarów kary
Trzech sędziów Dziewiątego Okręgu Sądu Apelacyjnego USA, podtrzymało karę w wysokości 10 mld dolarów, jakie Volkswagen musi wypłacić właścicielom wadliwych samochodów. Orzeczenie dotyczyło 475 000 obecnych oraz byłych właścicieli Volkswagenów z silnikami o pojemności 2 litrów, za które firma zgodziła się zapłacić szacowaną wartość oraz rekompensatę w wysokości od 5 100 do 10 000 dolarów.
Sąd wyznaczył datę rozprawy w sprawie dieselgate
Na 26 września 2018 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie wyznaczył datę rozprawy w sprawie pozwu zbiorowego, złożonego przez StopVW przeciwko Volkswagenowi. Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych Przez Spółki Grupy Volkswagen domaga się w nim odszkodowania w wysokości 30 tysięcy złotych dla każdej z osób, które zakupiły wadliwe samochody Audi, Seat, Skoda, Volkswagen oraz Porsche z silnikami EA189, nie spełniające norm obowiązujących w Polsce.
StopVW interweniuje w Ministerstwie Infrastruktury w sprawie odmowy przeglądów
W związku z działaniami organów rządowych w sprawie dieselgate podjęliśmy interwencję u ministra infrastruktury, pana Andrzeja Adamczyka. Skierowaliśmy do niego pismo, w którym wzywamy do podjęcia działań naprawczych.
Dokumenty o Dieselgate dostępne w śledztwie
Volkswagen przegrał w sądzie batalię o zablokowanie prokuraturze dostępu do nie opublikowanych dokumentów o skandalu z emisjami spalin. Trybunał Konstytucyjny z Karlsruhe uznał, że dokumenty skonfiskowane amerykańskiej kancelarii prawniczej Jones Day mogą być udostępniane. Werdykt oznacza, że dotąd tajne informacje można ogłaszać publicznie, a to da nowe argumenty udziałowcom i właścicielom pojazdów domagającym się odszkodowania.
Volkswagen wstrzymuje produkcję samochodów w Wolfsburgu
Volkswagen musi wstrzymać produkcję samochodów w fabryce w Wolfsburgu. Zatrzyma ją na dwa dni w tygodniu począwszy od sierpnia, do końca września. Jest to spowodowane koniecznością certyfikowania samochodów zgodnie z nowymi wymaganiami procedury testowej WLTP. Podobna sytuacja może wystąpić też w fabryce w Zwickau. VW planuje też ograniczenie produkcji w fabryce w Emden.
Kontrola w siedzibie Audi w związku z aferą Dieselgate
Niemiecki Federalny Urząd Motoryzacji (KBA) wszedł dziś do siedziby Audi w Ingolstadt. Kontrola urzędników ma związek z aferą Dieselgate, w którą zamieszany jest koncern Volkswagen, właściciel m.in. marki Audi.
Zakaz dla diesla w Mediolanie wywołał reakcję łańcuchową
Mediolan przygotowuje się do wprowadzenia zakazu dla samochodów z silnikiem Diesla. Przepis ma wejść w życie w styczniu 2019 roku. Odważne posunięcie zostało zapowiedziane już kilka dni temu przez burmistrza Mediolanu, Giuseppe Salę, na dorocznym Festiwalu Energii w Rzymie. „To będzie delikatna przemiana, ale uważamy, że nadszedł czas, aby to zrobić” – powiedział Sala.
Volkswagen chce odszkodowania od prezesa za Dieselgate
Volkswagen zastanawia się, czy ma wystąpić o odszkodowanie do b. prezesa Martina Winterkorna, który kierował tą grupą w czasie ujawnienia skandalu z emisjami spalin we wrześniu 2015 — powiedział dziennikowi „Süddeutsche Zeitung” członek rady nadzorczej, Stephan Weil
Szef Audi Rupert Stadler został zatrzymany
Prezes Audi Rupert Stadler został tymczasowo aresztowany w związku ze skandalem dotyczącym emisji spalin.
Spalinowy przekręt Volkswagena. Koncern zapłaci miliard euro grzywny
Koncern Volkswagen poinformował, że niemieckie władze ukarały go grzywną w wysokości miliarda euro w następstwie tzw. afery dieslowskiej, czyli masowego manipulowania pomiarami toksyczności spalin w samochodach z silnikami wysokoprężnymi.
Konferencja prasowa STOPVW
14 czerwca 2018 r. minęło 1000 dni od momentu wybuchu dieselgate. W tym czasie wiele się wydarzyło, wiele się również nie wydarzyło. Stowarzyszenie StopVW zorganizowało konferencję prasową, na której zaprezentowaliśmy najważniejsze informacje związane z prawami Polaków, podsumowanie afery a także ujawniliśmy datę, do której Polacy mogą przystępować do pozwu zbiorowego. Jednocześnie zaprezentowaliśmy najnowsze dane, dotyczące ujawnienia kolejnych przypadków oszustwa niemieckiego koncernu.
Konferencja odbyła się w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej przy ulicy Brackiej o godz. 14:00 w dniu 13 czerwca 2018 r.
Kolejne Niemieckie miasto wprowadzi zakaz dla diesli
Zgodnie z decyzją lokalnego sądu administracyjnego, niemieckie miasto Akwizgran położone w Nadrenii Północnej-Westfalii przygotowuje się do wprowadzenia zakazu dla samochodów z silnikami Diesla.
Austria: sąd kazał dilerowi zwrócić pieniądze i zabrać volkswagena z trefnym dieslem
Sąd w Wiedniu kazał dilerowi zwrócić 26,5 tys. EUR za auto volkswagen z silnikiem diesla jego właścicielce, bo kupując je w 2012 roku nie wiedziała, że w samochodzie jest oprogramowanie manipulujące emisją spalin.
Audi A6 i A7 objęte zakazem sprzedaży
W Audi A6 i A7 z trzylitrowym dieslem wykryto nielegalne oprogramowanie, które ukrywa fakt, że samochód nie spełnia norm emisji spalin i emituje kilka razy więcej tlenków niż powinien. Niemiecki urząd KBA zabronił rejestracji tych samochodów.
Amerykanie nie są zadowoleni z działania VW w sprawie dieselgate
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska EPA wydała oficjalne oświadczenie, w którym przyznaje, że jest niezadowolona z postępów prac przy dieselgate. Historia dieselgate się jeszcze nie skończyła ani dla Volkswagena ani dla nas, powiedział Chrisopher Grundler, dyrektor Biura Transportu i Jakości Powietrza EPA.
Hamburg zakaże wjazdu aut z dieslami
Hamburg stanie się wkrótce pierwszym niemieckim miastem, w którym obowiązywać będzie zakaz ruchu dla samochodów z silnikami wysokoprężnymi. To wynik głośnego wyroku Federalnego Sądu Administracyjnego w Lipsku.
Ministerstwo Infrastruktury zaleca aktualizację oprogramowania, StopVW przestrzega przed konsekwencjami
Ministerstwo Infrastruktury wysłało do Stacji Kontroli Pojazdów pismo, w którym zaleca aktualizację oprogramowania pojazdów objętych Dieselgate. Jednak taka aktualizacja może oznaczać problemy dla użytkowników, o czym alarmuje stowarzyszenie StopVW.pl. I wskazuje, że działania urzędników są spóźnione i nie dotyczą wszystkich pojazdów, których powinny.
Porsche oskarżone o oszustwo w sprawie emisji CO2
Tym razem Porsche zostało oskarżone o manipulację testami emisji spalin modelu Cayman R w Wielkiej Brytanii. Producent dopuścił się oszustwa, aby klienci nie musieli płacić dodatkowych podatków. Jak pisze The Times, niemiecki producent inicjował testy emisji CO2 w Wielkiej Brytanii na drugim, zamiast na pierwszym biegu. W konsekwencji sportowy samochód marki uzyskiwał poziom emisji CO2 wynoszący 221 g/km zamiast 228 g/km, jak w pozostałej części Europy.
Dieselgate w nowej odsłonie! Porsche oszukiwało z Cayenne i Macan
Porsche zostało złapane na oszustwie i ogłosiło właśnie akcję serwisową 60 000 egzemplarzy modeli Cayenne i Macan ze względu na nieprawidłowości związane z emisją spalin. Dzięki oprogramowaniu fałszującemu pojazdy przechodziły restrykcyjne testy emisji spalin.
StopVW wygrywa w sądzie z Transportowym Dozorem Technicznym
Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał rację stowarzyszeniu StopVW i oddalił pozew o ochronę dóbr osobistych Transportowego Dozoru Technicznego. Sprawa dotyczyła wywiadu, w którym prezes Stowarzyszenia oceniał efekty działań TDT w sprawie Dieselgate.
Dyrektor generalny VW uzyskał gwarancje dotyczące aresztowania w USA
Amerykański Departament Sprawiedliwości zapewnił nowego dyrektora generalnego Volkswagena, że nie będzie aresztowany, jeśli zdecyduje się na podróż do USA. To niezwykłe zapewnienie wynika prawdopodobnie z wyników śledztwa, które prowadzą amerykanie. Diess nie występuje w dokumentach postępowania jako osoba związana z dieselgate.
Audi wstrzymuje produkcję najnowszego modelu A6
Marka Audi wstrzymała produkcję swojego najnowszego modelu A6. Producent luksusowych samochodów jest podejrzany o instalowanie nielegalnego oprogramowania kontrolującego emisję spalin. Wygląda na to, że skandal Dieselgate wciąż uprzykrza życie Grupy Volkswagen.
USA oskarżają byłego dyrektora generalnego VW o spisek i oszustwo
Spisek i oszustwo zarzucają amerykańscy prokuratorzy Matinowi Winterkornowi, byłemu dyrektorowi Volkswagena. Zarzuty zostały mu postawione w marcu ale sprawę ujawniono dopiero teraz. Niemcy nie mają jednak zamiaru deportować swojego obywatela, by ten stanął przed sądem w USA. Winterkorn będzie więc więc musiał teraz bardzo ograniczyć swoje podróże.
Nowe przypadki oszustwa w Niemczech
Okazuje się, że mimo odkrycia oszustwa Volkswagena w 2015 roku, koncern nadal sprzedaje samochody niespełniające norm emisji spalin. W styczniu 2017 roku Oliver S. kupił używane Audi A6 od dealera Audi. Skandal z silnikami Diesla był wówczas znany od prawie półtora roku. Oliver S. nigdy nie spodziewał się, że jego samochód może być objęty manipulacją. Zmanipulowane pojazdy sprzedawano do stycznia 2018 roku.
Sprawa Volkswagena znowu do sądu w USA?
Były zastępca prokuratora generalnego USA, Larry Thompson, który został wyznaczony przez sąd do sprawowania nadzoru nad Volkswagenem w związku z aferą Dieselgate, wydał producentowi negatywną ocenę. Najnowszy raport jest podsumowaniem pierwszych 12 miesięcy pracy Thompsona, który ma sprawować kontrolę nad niemieckim producentem przez okres trzech lat.
Pozew zbiorowy przeciwko VW w Austrii
Austriacki Związek Konsumentów (VKI) złoży pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi. Sprawa dotyczy 360 000 egzemplarzy samochodów. VKI uważa, że pojazdy na skutek afery straciły 20 procent swojej wartości. Do tego dochodzą jeszcze straty wynikające z aktualizacji oprogramowania.
Bosch ponownie w centrum afery Dieselgate
Firma Bosch najprawdopodobniej była zaangażowana w skandal z emisją spalin o wiele bardziej niż do tej pory przypuszczano. Prokuratura w Stuttgarcie podejrzewa, że firma Bosch dostarczała nielegalne oprogramowanie sterujące parametrami silnika takim producentom samochodów jak: Fiat, Ford, General Motors i Hyundai. Po ujawnieniu informacji przez tygodnik Der Spiegel, niemieckie władze wszczęły w tej sprawie dochodzenie wstępne.
Nalot prokuratury na siedziby Porsche i Audi
Rzecznik prokuratury oświadczył, że siedziby firm Audi i Porsche są sprawdzane pod kątem domniemanego oszustwa, nielegalnej reklamy i manipulacji poziomem emisji spalin silników Diesla. Prokuratura formalnie wymienia trzech pracowników Porsche jako podejrzanych w sprawie prowadzonej przez niemieckie organy prawne.
Trzęsienie ziemi w Volkswagenie. Nowy prezes już rządzi
Rada nadzorcza Volkswagena zdecydowała o dużych zmianach w organizacji grupy i w jej najwyższym kierownictwie. Na nowego prezesa zarządu wybrała Herberta Diessa na miejsce Matthiasa Müllera, postanowiła też dokonać przebudowy grupy złożonej z 12 marek.
Oszustwo z emisją spalin w Porsche Cayenne
Według badań niemieckiego tygodnika Der Spiegel, w nowym Porsche Cayenne znaleziono nietypową funkcję oprogramowania. Eksperci mówią o nielegalnym urządzeniu oszukującym.
Słowenia: tysiące kierowców skarży VW
Kilka tysięcy właścicieli zmanipulowanych samochodów z silnikami Diesla na Słowenii, domaga się odszkodowania od VW. Rzeczniczka sądu okręgowego w Brunszwiku potwierdziła, że dokument wpłynął do sądu. Według amerykańskiej kancelarii prawniczej Hausfeld, klienci domagają się od VW łącznie 48 mln euro.
Minister środowiska wywiera presję na producentach samochodów
Minister środowiska Niemiec, Svenja Schulze zaapelowała do producentów samochodów, aby przeprowadzili kosztowną techniczną modernizację pojazdów dotkniętych skandalem Dieselgate.
Skandaliczne postępowanie Audi Volkswagen Korea – wykryto kolejne manipulacje
Audi Volkswagen Korea znów jest podejrzane o manipulację emisją spalin. Po wykryciu oszustwa poprzednim razem, firma została zamknięta na okres 1,5 roku. Wznowiła jednak działalność bez wyjaśnienia wcześniejszej sprawy. Jest to zarzut postawiony niezależnie od oszustwa związanego z aferą Dieselgate, która została ujawniona w drugiej połowie 2015 roku.
Polscy klienci Volkswagena składają zażalenie na decyzję Sądu Okręgowego
Nie ma zgody na łamanie prawa i oszustwo, mówią członkowie Stowarzyszenia StopVW i składają do Sądu Apelacyjnego w Warszawie zażalenie na postanowienie o oddaleniu pozwu zbiorowego przeciwko Volkswagenowi. Podobne sprawy toczą się w wielu europejskich krajach. StopVW zapowiada zdecydowane działanie na rzecz ukarania niemieckiego koncernu.
Kolejny nalot prokuratury na siedzibę VW w sprawie emisji CO2
Niemiecka prokuratura po raz kolejny dokonała nalotu na siedzibę Volkswagena. Przeszukanie biur miało związek z podejrzeniami o manipulację rynkiem finansowym po wykryciu nadmiernej emisji CO2 w pojazdach koncernu. Z 13 biur Volkswagena w Wolfsburgu skonfiskowano dokumenty oraz znaczne ilości danych.
Awarie silnika, utrata mocy i wysokie spalanie po kampanii naprawczej VW
40 procent poszkodowanych właścicieli pojazdów z Wielkiej Brytanii, doświadczyło problemów z samochodami po aktualizacji oprogramowania – wynika z raportu z rozprawy sądowej w sprawie roszczeń brytyjskich klientów.
Awarie silnika, utrata mocy i wysokie spalanie po kampanii naprawczej VW
40 procent poszkodowanych właścicieli pojazdów z Wielkiej Brytanii, doświadczyło problemów z samochodami po aktualizacji oprogramowania – wynika z raportu z rozprawy sądowej w sprawie roszczeń brytyjskich klientów.
Bardzo poważne nowe oskarżenia wobec koncernu Volkswagen
Prokuratura stanowa w Brunszwiku prowadzi dochodzenie w sprawie Volkswagena. Jak podaje magazyn Wirtschaftswoche, niemiecki producent jest podejrzewany o manipulację rynkami finansowymi w czasie trwania skandalu dieselgate.
Wyrok niemieckiego sądu: właściciel VW Tiguana dostanie nowe auto
Sąd w Hamburgu przyznał rację właścicielowi VW Tiguana, który wniósł skargę w związku z fałszowaniem wysokości emisji spalin. Poszkodowany dostanie od VW nowe auto.
Dirty Money: serial dokumentalny o aferze Dieselgate
Netflix ma nowy serial dokumentalny po tytułem Dirty Money, a pierwszy odcinek “Hard NOx” w reżyserii Alexa Gibney’a opisuje zatrważające praktyki i oszustwa Volkswagena.
Badania nie pozostawiają złudzeń: akcja serwisowa VW nie usuwa problemu dieselgate
Zużycie paliwa wyższe o 26% i emisja tlenków azotu 4,11 razy wyższa niż przewidują normy. To oficjalne wyniki badań samochodu Volkswagena po akcji serwisowej, przeprowadzone przez australijskie laboratorium. Testy przeprowadzone przez Australijskie Stowarzyszenie Motoryzacyjne we współpracy z Paryską Federacją Internationale de l’Automobile przeprowadzono w rzeczywistych warunkach jazdy – nie w laboratoriach – przed i po akcji serwisowej VW w celu pokazania rzeczywistych parametrów samochodu.
Grupa Volkswagena została oskarżona w Australii
Volkswagen twierdzi w australijskim sądzie, że nie musi odpowiadać za oszustwo, bo uzyskał homologacje na swoje auta w Europie. Dodaje przy tym, że nie ma znaczenia, iż homologacja została uzyskana dzięki oszustwu. Na szczęście australijscy sędziowie są dużo mniej pobłażliwi niż niektórzy reprezentacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce i nie dają wiary tego typu narracji. Sprawa dotyczy oczywiście odszkodowań dla klientów.
Volkswagen znowu idzie na ugodę. Kolejne miliony dla właścicieli w USA
Nie będzie rozprawy przeciwko Volkswagenowi w USA w sprawie wniesionej przez właściciela wadliwego pojazdu z Północnej Karoliny. Producent poszedł na ugodę. Gdyby tak nie zrobił, byłby to pierwszy proces przeciwko koncernowi, który mógłby pociągnąć do odpowiedzialności pracowników wyższego szczebla.
Przełomowy wyrok sądu w Niemczech – otwarto drogę do zakazu dla diesli w miastach!
W dniu dzisiejszym Sąd Najwyższy w Niemczech zdecydował, że miasta mogą wprowadzać zakaz wjazdu diesla do miast by walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Może to oznaczać poważne kłopoty dla posiadacz samochodów z silnikami EA189 marek Audi, Volkswagen, Porsche, Skoda i Seat, które w związku z oszustwem producenta nie spełniają norm Euro 5.
450 000 euro kary dla Volkswagena
Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynku (ACM) ustalił, że podczas sprzedaży samochodów z silnikiem Diesla EA 189, Volkswagen AG wprowadzał konsumentów w błąd. Producent reklamował swoje samochody jako przyjazne dla środowiska, ale wyniki testów emisji, które miały na to wskazywać, były manipulowane przez nielegalne oprogramowanie. Za nieuczciwe praktyki handlowe koncernu ACM, nałożyło na Volkswagen karę w wysokości 450 000 euro. Jest to maksymalna grzywna, jaką ACM mogła nałożyć w tym przypadku.
Pozew zbiorowy - poważne kłopoty grupy Volkswagena w Austrii
Austriackie Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów (VKI) domaga się odszkodowań dla nabywców oszukanych samochodów z silnikami EA189. Mowa o Audi, Volkswagenie, Skodzie, Seacie i Porsche. Austriacka minister spraw socjalnych Beate Hartinger-Klein i austriacki przewodniczący Izby Pracy Rudolf Kaske udzieliły VKI upoważnienia do pozwów przeciwko Volkswagenowi.
Słowacja dołącza do pozwu przeciwko Volkswagenowi
Prawie 700 właścicieli pojazdów, w których zainstalowano oprogramowanie manipulujące emisją spalin, odpowiedziało w grudniu na wezwanie Konsorcjum Ochrony Konsumentów (S.O.S.) z Popradu. W ten sposób dołączyli do wysiłków klientów z całej Europy o uzyskanie odszkodowania.
Zakaz dla samochodów z Dieselgate w Portugalii
Portugalia wprowadziła rozporządzenie, które zakazuje jazdy samochodami dotkniętymi aferą spalinową. Dotyczy to pojazdów koncernu Volkswagen z oprogramowaniem oszukującym, które jeszcze nie zostały poddane kampanii naprawczej. 21 000 egzemplarzy znajdujących się w tym kraju, wciąż ma zainstalowane oprogramowanie oszukujące a samochody nie spełniają norm środowiskowych.
Złożyliśmy wniosek o przyspieszenie sporządzenia uzasadnienia do Sądu Okręgowego w Warszawie
Od czasu rozprawy przeciwko Volkswagenowi w Sądzie Okręgowym minęły blisko trzy miesiące. Sędzia Joanna Bitner nie sporządziła do dzisiaj pisemnego uzasadnienia wyroku, który został ogłoszony. W związku z tym złożyliśmy do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o przyspieszenie sporządzenia uzasadnienia.
Niemiecki sąd nie ma wątpliwości: instalacja oprogramowania do oszukiwania to niemoralne umyślne oszustwo
Sąd okręgowy w Siegen orzekł, że instalacja oprogramowania w samochodzie, która powoduje niższą emisję tlenku azotu podczas testowego działania samochodu niż w czasie normalnej jazdy jest znaczącą wadą i niemoralnym umyślnym oszustwem.
Volkswagen testował spaliny na ludziach i małpach!
Koncern Volkswagen prowadził testy spalin wydobywających się z silników wysokoprężnych na ludziach i małpach. Badania na ludziach przeprowadzano w klinice w Akwizgranie. W 2016 roku zatrudniono 25 osób, które przez trzy godziny tygodniowo wdychały spaliny z silników samochodowych. Test ten trwał cztery tygodnie.
Audi znowu przyłapane na oszustwie
Niemiecki Federalny Urząd Motoryzacji (KBA) wykrył w najnowszych silnikach Diesla od Audi niedozwolone oprogramowanie do kontroli emisji spalin w związku z czym firma ma wycofać z rynku 127 tys. samochodów.
Pierwsza w Polsce rozprawa przeciwko Skodzie za nami
W dniu 16 stycznia 2018 roku przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku odbyła się pierwsza rozprawa przeciwko sprzedawcy wadliwego samochodu Skoda w tak zwanej aferze dieselgate. Pozywający to osoba indywidualna, wspierana przez stowarzyszenie StopVW. Jest to pierwszy taki proces w Polsce.
Poszkodowany domaga się zapłaty kwoty 30.000,00 zł tytułem obniżenia ceny za zakupiony pojazd. Sąd nie miał wątpliwości, że sprawę należy rozpatrywać w Polsce i rozważy między innymi dopuszczenie dowodu z opinii instytutu badawczego celem zweryfikowania czy akcja serwisowa to wystarczający sposób usunięcia wady, a jeśli nie, to w jakiej wysokości winna być obniżona cena pojazdu.
Volkswagen zapłaci $232 mln oszukanym klientom w Kanadzie
Volkswagen zapłaci nawet do 800 mln złotych (232 miliony dolarów) odszkodowania dla ok. 20.000 właścicieli samochodów z silnikami Diesla w Kanadzie. Niemiecki producent zgodził się również na 2,5 mln dolarów kary.
Kara dla Volkswagena w Hiszpanii
Volkswagen zapłaci klientce odszkodowanie w wysokości 500 euro za obecność urządzenia oszukującego, które manipulowało poziomem emisji tlenków azotu. Sąd Okręgowy na Balearach wydał wyrok w sprawie przeciwko firmie Palma Amcars, oficjalnemu dealerowi Volkswagena i Audi w Hiszpanii.
Szwajcarzy mają dość oszustwa i stają do walki z VW
Do sądu w Niemczech trafi pozew zbiorowy szwajcarskiej organizacji konsumenckiej FRC. Pozew podpisało 2 tys. klientów. Organizacja konsumencka Fédération romande des consommateurs (FRC) poinformowała o złożeniu pozwu zbiorowego.
Volkswagen w Kanadzie ugina się pod naciskiem żądań klientów
Kanadyjski oddział Volkswagena oświadczył, że zawarł porozumienie w sprawie pozwu zbiorowego przeciwko firmie. Ugoda dotyczy 20 tys. właścicieli oraz leasingobiorców pojazdów napędzanych 3-litrowym silnikiem Diesla wyposażonych w urządzenia powodujące podwyższoną emisję spalin.
Schmidt otrzymał od VW wypowiedzenie do celi więziennej
Były manager Volkswagena odsiadujący karę za swój udział w skandalu Dieselgate, otrzymał od producenta wypowiedzenie do celi więziennej.
VW Touareg wycofywany z rynku – oszukiwał testy emisyjne
Niemiecka organizacja nadzoru transportu drogowego KBA zarządziła wycofanie z rynku flagowych SUV-ów Volkswagena – Touareg z 3-litrowymi silnikami Diesla. Powodem jest wykrycie w tym modelu dwóch nielegalnych urządzeń oszukujących testy emisji.
Kara więzienia i wysoka grzywna. Były menedżer Volkswagena skazany
Były menedżer Volkswagena w Detroit Oliver Schmidt, który przyznał się, że pomagał firmie w unikaniu przepisów dotyczących czystości powietrza, został skazany w USA na siedem lat więzienia i grzywnę w wysokości 400 tysięcy dolarów
Volkswagen: przeszukania w biurach dyrektorów; podejrzenie nadużyć finansowych
Prokuratorzy oraz przedstawiciele policji skarbowej we wtorek przeszukali biura szefa finansów, kadr i rady nadzorczej Volkswagena. Działania służb mają związek z podejrzeniem nieprawidłowości i nadużyć finansowych.
Polski sąd broni niemieckiego koncernu
Ku zaskoczeniu obserwatorów, Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Polak nie może domagać się sprawiedliwości od zagranicznego producenta, który wprowadzał lokalnych klientów w błąd i odrzucił pozew zbiorowy przeciwko niemieckiej centrali Volkswagen AG, z siedzibą niemieckim Wolfsburgu.
Tym samym powstaje pytanie, czy niezawisłe, polskie sądy tym samym stwierdzają, że zagraniczna firma może dowolnie oszukiwać klientów, byle poza granicami własnej siedziby? Prawnicy, którzy złożyli wniosek twierdzą, że absolutnie nie.
Aktualizacja oprogramowania powoduje techniczne uszkodzenie pojazdów? Przełomowa decyzja niemieckiego sądu
Niemiecki sąd przyjął wniosek w sprawie wycofania z eksploatacji modelu Volkswagen Amarok, poinformowała kancelaria, zajmująca się pozwami przeciwko Volkswagenowi w Niemczech.
Pierwsza bitwa z Volkswagenem za nami
Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił decyzję w sprawie dopuszczenia do rozpoznania pozwu zbiorowego, dotyczącego największego oszustwa w dziedzinie motoryzacji, jakiego dopuścił się niemiecki koncern Volkswagen.
Pozew zbiorowy, przygotowany przez nasze Stowarzyszenie, opiera się na tzw. delikcie, czyli czynie niedozwolonym, wynikającym z oszustwa Volkswagena. Sąd odrzucił nasz pozew, a w uzasadnieniu wyroku stwierdził, że polski sąd… nie ma kompetencji do rozpatrywania tej sprawy. Nie kończy to jednak sprawy pozwu. Nasze Stowarzyszenie złożyło już wniosek o wydanie pisemnego uzasadnienia, jak tylko sąd je sporządzi, to złożymy zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
45 tys. Brytyjczyków złożyło pozew przeciwko VW
Właściciele samochodów marki Volkswagen, Seat, Skoda i Audi złożyli pozew przeciwko niemieckiemu producentowi. Uważają, że samochody z silnikami wyposażonymi w tzw. urządzenia oszukujące, nigdy nie powinny uzyskać homologacji i tym samym trafić na rynek.
Niemieckie koncerny motoryzacyjne korzystają z pracy dzieci w Kongo
Niemieckie koncerny motoryzacyjne, takie jak Daimler i Volkswagen, korzystają z pracy dzieci w Demokratycznej Republice Konga. Siedmiolatki wydobywają tam w kopalniach kobalt, potrzebny do produkcji m.in. energooszczędnych akumulatorów do samochodów elektrycznych.
Pierwsza rozprawa przeciwko Volkswagenowi za nami
W Sądzie Okręgowym w Warszawie miała miejsce pierwsza rozprawa w pozwie zbiorowym przeciwko Volkswagen AG. Na rozprawie sąd wysłuchał stanowiska stron w sprawie dopuszczalności rozpoznawania sprawy w sądzie oraz możliwości jej przeprowadzenia w trybie pozwu zbiorowego. Wynik tej części postępowania poznamy 27 listopada o godzinie 10:00.
W ocenie mecenasów reprezentujących nasze Stowarzyszenie, pozew został dobrze przygotowany i sąd powinien przyjąć go do rozpatrzenia. W wielu podobnych przypadkach na świecie sądy stawały po stronie oszukanych klientów, wychodząc z założenia, że istotne są przede wszystkim uprawnienia klientów.
Ponad 15 tysięcy właścicieli volkswagenów chce od koncernu zwrotu pieniędzy
Do sądu krajowego w Brunszwiku w Dolnej Saksonii trafił kolejny zbiorowy pozew właścicieli samochodów z silnikami Diesla, wyprodukowanych przez koncern Volkswagen. Łącznie 15 374 osób chce, aby koncern wypłacił im pełną cenę sprzedażnej samochodów w zamian za ich zwrot.
Sąd Okręgowy we Frankfurcie potwierdza – klient Seata został oszukany i otrzyma odszkodowanie! Przełomowy wyrok
Kolejny duży sukces klientów w walce z oszukańczym koncernem. Pozytywny wyrok zapadł tym razem w Niemczech. Jest to pierwszy wyrok bezpośrednio przeciwko Seatowi, marce koncernu Volkswagen.
Dieselgate: Korekta programu w dieslach Audi
Audi ogłosiła kolejną akcję przywoławczą tym razem dla 4997 Audi A8, aby wprowadzić korektę w oprogramowaniu systemu kontroli emisji spalin po stwierdzeniu, że emitują za dużo tlenków azotu.
Pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi w Słowenii
Stowarzyszenie Konsumentów w Słowenii ogłosiło, że składa pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi. Do pozwu przyłączyło się ponad 2000 osób.
Kolejne interpelacje posłów w sprawie dieselgate
Posłowie Elżbieta Stępień i Paweł Kobyliński wystosowali interpelacje, związaną z aferą dieselgate. Piszą w niej między innymi o tym, że dieselgate trwa już ponad dwa lata i pytają o efekty działań rządu.
13.11.2017 – pierwszy termin pozwu zbiorowego!
Na 13 listopada 2017 Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył pierwszy termin pozwu zbiorowego w sprawie dieselgate w Polsce!
Przypomnijmy, że Grupa Volkswagen wyprodukowała samochody, które nie spełniały norm emisji spalin i zawierały oprogramowanie fałszujące wyniki. Kilka tysięcy poszkodowanych zgłosiło się do naszego Stowarzyszenia, a łączna wartość roszczeń wynosi na chwilę obecną ok. 110 mln zł!
Porsche domaga się 200 mln euro od Audi za dieselgate
Porsche domaga się rekompensaty od Audi za koszty, które firma poniosła na modernizację swoich pojazdów wyposażonych w silnik 3.0 TDI, doradztwo prawne oraz dodatkową obsługę klienta.
Szef działu rozwoju Porsche aresztowany jako podejrzany o zlecenie instalacji urządzeń oszukujących
Były szef działu rozwoju Porsche, Wolfgang Hatz został aresztowany. Według wewnętrznej dokumentacji, Hatz zlecił wykorzystanie nielegalnego oprogramowania, które wykrywało czy samochód znajduje się w fazie testów, a następnie dostosowywało poziom emisji spalin.
Koszty Dieselgate wzrosły do 25 mld euro
Afera Dieselgate jest coraz bardziej kosztowna dla Volkswagena. Suma, którą niemiecki koncern musi zapłacić za swoje oszustwo, wzrośnie do 25 mld euro.
Dealerzy mają dość arogancji grupy Volkswagen i idą do sądu
Dealerzy mają dość ignorowania sprawy dieselgate przez VW i składają wnioski do sądów o odszkodowania za straty w wyniku zmniejszonej sprzedaży. Suma roszczeń może przekraczać 100 milionów euro. Na razie pozew składają dealerzy w krajach niemieckojęzycznych, ale nie jest wykluczone, że dołączą do nich koleje kraje.
Wiceminister odpowiedzialny za nadzór nad dieselgate podał się do dymisji
Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury, podał się do dymisji. Był odpowiedzialny między innymi za nadzór nad Transportowym Dozorem Technicznym. Stowarzyszenie StopVW wielokrotnie informowało ministra Szmita o nieprawidłowościach związanych z aferą dieselgate.
Ofiary Dieselgate – rocznie nawet 5 tys. przypadków śmiertelnych w Europie
Organizacje z Norwegii i Austrii szacują, że zanieczyszczenie, które produkowały samochody związane ze skandalem Dieselgate, mogły być przyczyną nawet 5 tys. przedwczesnych zgonów w Europie.
Cztery grupy konsumenckie razem przeciwko VW
Organizacje zajmujące się ochroną konsumentów z czterech krajów europejskich (Litwa, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria) łączą siły. Wspólnie zamierzają domagać się odszkodowania dla właścicieli pojazdów Grupy Volkswagen, w których zainstalowano oprogramowanie z kodem oszukującym testy emisji spalin.
Dieselgate zbyt kosztowne – VW chce sprzedać część aktywów
Volkswagen rozważa sprzedaż swoich aktywów, które przyczyniają się do 20 proc. rocznego przychodu firmy. Decyzja ma być częścią restrukturyzacji koncernu związanej z pochłaniającą koszty aferą spalinową.
Składamy pozew zbiorowy przeciwko kolejnej marce
Stowarzyszenie StopVW.pl złożyło w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew zbiorowy przeciwko Skodzie. To już drugi pozew w aferze Dieselgate.
Urzędu ochrony konkurencji i Komisja Europejska wzywają Volkswagena do napraw samochodów
Unijne urzędy ochrony konsumentów oraz Komisja Europejska przesłały w czwartek wspólne pismo do prezesa Volkswagena, wzywając niemiecki koncern do szybkiej naprawy wszystkich samochodów w związku ze skandalem emisyjnym.
Surowsze reguły badania spalin w Unii Europejskiej
Od piątku 1 września wchodzą w życie w Unii nowe przepisy testowania samochodów na emisję spalin w warunkach drogowych. To konsekwencja Dieselgate w Volkswagenie.
Ściśle tajne laboratorium testowe Volkswagena
Volkswagen posiadał sekretne laboratorium, w którym odbywały się testy oprogramowania służącego do manipulowania testami emisji spalin. Znajdowało się ono w siedzibie głównej koncernu.
VINgate - kolejna afera z grupą VW w roli głównej
pracownicy niemieckiej prokuratury badający aferę Dieselgate natknęli się na niezwykle ciekawe dokumenty. Okazuje się, że Audi eksportowało na Wschód auta o… tym samym numerze VIN! Na razie nikt nie wie, dlaczego Volkswagen dopuścił się takiego czynu.
Trzy lata więzienia dla inżyniera Volkswagena współodpowiedzialnego za dieselgate
Prokuratura federalna w USA opowiedziała się za karą trzech lat pozbawienia wolności dla Jamesa Lianga. Inżynier Volkswagena jest skarżony o udział w Dieselgate oraz tuszowanie skandalu.
Porsche Cayenne zakazane także w Szwajcarii
W zeszłym miesiącu niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt wydał zakaz rejestracji nowych Porsche Cayenne z wysokoprężnym silnikiem 3.0V6 TDI konstrukcji Audi. Teraz podobne rozporządzenie wprowadziły w życie władze Szwajcarii.
Urząd nadzoru nad Volkswagenem?
Partia CDU w Niemczech domaga się stworzenia dodatkowego urzędu, który będzie sprawował nadzór nad Volkswagenem. Czołowe postacie niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) oraz Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) domagają się ostrzejszego nadzoru nad Volkswagenem. Jest to następstwo skandalu z udziałem producenta samochodów i premiera Dolnej Saksonii.
Oliver Schmidt, były dyrektor Volkswagena, przyznał się do winy
Schmidt stanął w piątek przed sądem okręgowym w Detroit w USA. Przyznał się do udziału i realizacji spisku, który celowo wprowadził w błąd klientów, organy regulacyjne i naruszył przepisy dotyczące ochrony jakości powietrza. Grozi mu bardzo surowa kara, bowiem amerykańskie przepisy są bezwzględne w takich przypadkach. Ostateczny wyrok zostanie wydany 6 grudnia.
Martin Winterkorn kazał ukrywać oszustwo
Dokumenty ze śledztwa FBI przeciwko Volkswagenowi, które ujawniono w Nimeczech, zawierają szokujące informacje. Między innymi to, że prezes Volkswagena, Martin Winterkorn, miał nakazać ukrywanie oszustwa. Chodzi o nielegalne oprogramowanie w samochodach Audi, Skoda, Seat i Volkswagen, zamontowane w 11 milionach pojazdów tych firm.
400 000 000 EUR (sic!) kredytu VW przeznaczył na oszustwa
400 mln euro kredytu udzielonego Volkswagenowi przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) mogło zostać wykorzystane do zaprojektowania urządzenia manipulującego pomiarem toksyczności spalin w samochodach – mówi szef banku Werner Hoyer. Jak dodaje, VW wprowadził też bank w błąd w sprawie urządzenia.
Zakaz dopuszczania do ruchu Porsche Cayenne
Niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt wydał zakaz dopuszczania do ruchu samochodów marki Porsche Cayenne. 22 tys. pojazdów zostało wezwanych do serwisu w związku z zarzutem nielegalnego manipulowania emisją spalin.
Pierwsze aresztowanie w Audi w Niemczech
Prokuratura w Monachium aresztowała pracownika Audi w związku z podejrzeniem o oszustwo i kłamliwą reklamę w ramach Dieselgate. To pierwsze zatrzymanie w Niemczech.
2 miliony Audi objętych aferą dieselgate
Ponad 2 miliony samochodów Audi zostało wyposażonych w nielegalne oprogramowanie, które fałszuje wyniki emisji spalin. Potwierdził to w rzecznik prasowy Audi w Ingolstadt w Niemczech. Ponad 72% tych samochodów zarejestrowanych jest w Europie, z czego około pół miliona w samych Niemczech.
Szefowie VW poszukiwani przez Interpol
Jeden z byłych menadżerów Volkswagena jest już w areszcie w USA. Kolejnych pięciu poszukiwanych jest przez Interpol.Listami gończymi ścigani są między innymi dwaj zaufani współpracownicy byłego szefa zarządu VW Martina Winterkorna. Amerykańskie władze chcą aresztować byłych decydentów koncernu za oszustwa i złamanie amerykańskich norm ochrony środowiska.
VW stwierdził, że nie wypłaci odszkodowań w Europie
Volkswagen zadeklarował, że nie zamierza wypłacać żadnych odszkodowań oszukanym klientom w Europie. Pod naciskiem Unii Europejskiej, proponuje jedynie przedłużenie gwarancji o 2 lata na samochody z oszukanymi silnikami.
Porsche także oszukuje
Porsche jest kolejną po Audi marką należącą do Volkswagena, która została oskarżona o oszustwo dotyczące emisji spalin. Oskarżenie pochodzi bezpośrednio od KBA, która sprawdza czy Porsche wykorzystywało urządzenie oszukujące w celu manipulacji emisją spalin. Organ jest przekonany, że urządzenie zamontowane przez producenta wykrywa cykl testowy, a po jego wykryciu pojazd emituje mniej tlenków azotu.
Luksusowe Audi również oszukane
Kolejne oszustwo Volkswagena zostało ujawnione. Tym razem oprogramowanie służące do manipulacji wynikami testów emisji, wykryto w luksusowych modelach Audi A7 i A8 z silnikami dieslowskimi V6 i V8.
Dieslowski szwindel zabija 38 tys. ludzi rocznie
Do takich wniosków doszli naukowcy z USA i Unii Europejskie, którzy szacują, że w 2015 r. aż ponad 107 tys. osób zmarło przedwcześnie z powodu tlenków azotu ulatujących z rur wydechowych samochodów napędzanych silnikami dieslowskimi. W tej liczbie jest 38 tys. osób, które umarły, ponieważ firmy produkujące auta oszukiwały klientów.
Śledztwo wobec szefów Porsche
Prokuratura w Stuttgarcie ogłosiła oficjalne śledztwo wobec szefów Porsche SE, Matthiasa Müllera i Hansa Dietera Pötscha w związku z podejrzeniem o manipulowanie rynkiem.
Volkswagen nie opublikuje wyników śledztwa w sprawie Dieselgate
Koncern nie chce publikować wyników wewnętrznego śledztwa w sprawie manipulacji przy testach emisji spalin. Tłumaczy, że narazi się w ten sposób na „ryzyko prawne”.
Powstała książka o Dieselgate
Jack Ewing napisał książkę „Faster, Higher, Farther – The Volkswagen Scandal”. Poświęcona jest w całości Dieselgate, czyli największej aferze w historii amerykańskiej motoryzacji, wywołanej przez oszustwa i manipulacje Volkswagena.
Kurator dla Volkswagena
Sąd federalny w Detroit ogłosił wyrok w sprawie Volkswagena. Producent zapłaci 2,8 mld dolarów kary i otrzyma niezależny nadzór na okres trzech lat. Powołany kurator będzie czuwał nad przestrzeganiem prawa przez niemiecki koncern.
Największy w Polsce pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi. Już ponad 100 milionów zł roszczeń
Volkswagen w Polsce ma poważne problemy. Wartość roszczeń osób, które zgłosiły się do Stowarzyszenia STOPVW przekroczyła już 100 milionów złotych.
Prokuratura i policja weszła do biur Audi
Czynności służb związane są z wywołaną przez Volkswagena aferą Dieselgate. Śledczy szukają dokumentów, które potwierdzą podejrzenia, że Audi – podobnie jak VW – oszukiwało klientów nie tylko w USA, ale również w Europie, montując oprogramowanie do fałszowania wyników testów emisji spalin.
Volkswagen przyznał się do oszustwa w USA
Przedstawiciel grupy Volkswagen AG przyznał w Sądzie Rejonowym w Detroit, że koncern jest winny we wszystkich trzech postawionych mu zarzutach: zmowy w celu popełnienia oszustwa, utrudniania pracy wymiarowi sprawiedliwości oraz sprzedaży towarów niezgodnych z ich specyfikacją na terenie USA.
STOPVW interweniuje w Parlamencie Europejskim
Przedstawiciele STOPVW udali się do Brukseli, gdzie spotkali się z europarlamentarzystami. Delegacji przewodniczył wiceprezes stowarzyszenia STOPVW, Konrad Kacprzak.
STOPVW składa petycję w sprawie odszkodowania za Dieselgate dla Częstochowy
Do częstochowskiego urzędu miasta wpłynęła nasza petycja, która namawia samorząd do rozważenia wytoczenia procesu odszkodowawczego za nadmierną emisję toksycznych spalin przez samochody grupy Volkswagen.
Definitywny koniec małych diesli Volkswagena
Frank Welsch, dyrektor działu badawczo-rozwojowego VW stwierdził, że konstruowanie nowego silnika diesla nie ma sensu, więc wszelkie prace nad nim zostały wstrzymane. Oficjalnie koncern mówi, że zamiast małych diesli będzie teraz produkował silniki hybrydowe w oparciu o istniejące już wersje benzynowe. Pojawiają się jednak głosy, że Volkswagen zdał sobie sprawę, że nie dysponuje odpowiednią technologią aby zapewnić zgodność spalin emitowanych przez silniki diesla z najnowszymi normami EURO i to jest prawdziwy powód porzucenia pracy nad małym dieslem.
Unia Europejska oskarża państwa członkowskie
Unia Europejska oskarżyła kraje członkowskie o niewystarczające egzekwowanie praw dotyczących emisji spalin. Ogłoszono także nowe wytyczne, określające na co zwrócić uwagę kontrolując producentów samochodów.
Bosch wypłaci ponad 300 mln dolarów właścicielom VW
Firma Bosch zgodziła się wypłacić rekompensatę właścicielom samochodów marki Volkswagen, którzy zostali dotknięci skandalem. Wysokość odszkodowania wynosi 327,5 mln dolarów. Bosch jest odpowiedzialny za elementy oprogramowania, które przyczyniły się do fałszowania wyników pomiarów emisji spalin w pojazdach niemieckiego koncernu.
UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Volkswagen Group Polska
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Volkswagen Group Polska. Dotyczy ono manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach koncernu. Postępowanie zostało wszczęte w związku z faktem, że koncern Volkswagen stosował w samochodach VW, Audi, Seat i Skoda produkowanych po 2008 r oprogramowanie, które w warunkach testowych pozwalało zaniżać wartość emisji tlenków azotu. Sprawa dotknęła dużej liczby użytkowników samochodów – zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców w Polsce i w całej Unii Europejskiej. Działania koncernu mogą wiązać się m.in. z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów, przestrzeganiem norm środowiskowych oraz technicznych.
Wysyłamy list do Prezydentów Miast i Związku Miast Polskich
Nasze Stowarzyszenie wysłało list do Prezydentów 32 największych Polskich miast oraz do Związku Miast Polskich. Informujemy w nim, że pogarszająca się jakość powietrza to wynik obecności w m.in. tlenków azotu, śmiertelnie niebezpiecznego gazu, który emitowany jest przez silniki diesla EA189.
Agenci FBI aresztowali dyrektora Volkswagena
Federalne Biuro Śledcze (FBI) zaaresztowało Olivera Schmidta, dyrektora ds. ładu korporacyjnego (regulatory compliance) w firmie Volkswagen w Stanach Zjednoczonych w latach 2014 – marzec 2015. Aresztowania dokonano pod zarzutem udziału w oszustwach dieselgate w Stanach Zjednoczonych.
Walonia pozywa Volkswagena za dieselgate
Władze Walonii jako pierwsze w Europie pozwały na drodze cywilnej Volkswagena za oszustwa związane z emisją szkodliwych substancji. Minister Środowiska Walonii wydał oświadczenie w którym stwierdza, że próby negocjacji z niemieckim koncernem w sprawie zapłaty m.in. za szkody wyrządzone środowisku nie powiodły się, a sam Volkswagen nie chce zrekompensować Europejczykom poniesionych strat.
Volkswagen zapłaci 2 miliardy dolarów odszkodowań Kanadzie
Volkswagen wypłaci ponad 2 miliardów dolarów kanadyjskich (CAD) odszkodowania 105 tysiącom właścicieli samochodów z wadliwymi silnikami diesla. Chodzi o samochody niespełniające norm emisji m.in. tlenków azotu, w których Volkswagen zamontował nielegalne oprogramowanie, oszukujące testy spalin.
Niemieckie Ministerstwo Transportu wszczęło śledztwo przeciwko Porsche
Niemieckie Ministerstwo Transportu sprawdzi czy w autach Porsche – tak jak to miało miejsce w Volkswagenach – montowano oprogramowanie które zmniejszało poziom emisji toksycznych substancji, gdy komputer wykrywał że auto znajduje się w cyklu pomiarowym.
Sąd sprawnie działa w sprawie pozwu zbiorowego naszego Stowarzyszenia
Z informacji, które docierają do Stowarzyszenia wynika, że prace nad rozpoznaniem pozwu i wyznaczeniem terminu do przystąpienia dla pozostałych poszkodowanych ruszyły pełną parą. Po analizie złożonych przez nas dokumentów, sąd przystąpił do dodatkowych czynności. Między innymi wyznaczono tłumacza, który zajmuje się tłumaczeniem części dokumentów sporządzonych w języku niemieckim.
Oszukane diesle Volkswagena nie mają homologacji - wyrok sądu
Według niemieckiego sędziego, samochody Volkswagena z oszukanym oprogramowaniem nie mają homologacji, a sam fakt instalacji takiego oprogramowania jest nielegalny. „Sąd stwierdza, że homologacja zgodnie z prawem jest nieważna i że twierdzenie VW iż program wyłączający jest zgodny z prawem i wyłączenie stosuje się legalnie, jest w sposób oczywisty błędne. Jest to nielegalny program wyłączający emisje”
Dzięki temu wyrokowi pozwany dealer, który sprzedał Volkswagena Golfa z oszukanym oprogramowaniem, będzie musiał przyjąć jego zwrot od powoda.
30 tysięcy osób zatrudnionych w VW zostanie bez pracy
Volkswagen oświadczył, że w ciągu pięciu najbliższych lat zwolni 30 tysięcy(sic!) osób zatrudnionych w koncernie. Większość z nich – 23 tysiące – to pracownicy niemieckich fabryk VW, jednak nie wiadomo skąd koncern zwolni pozostałe 7 tysięcy osób.
Śledztwo w sprawie niszczenia przez VW dokumentów o dieselgate
Federalna Komisja Handlu (FTC) chce przesłuchać pracowników Volkswagena aby ustalić czy i jakie dokumenty zostały zniszczone. O niszczenie dokumentów i zacieranie śladów afery, oskarża VW również były pracownik. Daniel Donovan, twierdzi że zwolniono go w grudniu 2015, gdyż odmówił udziału w działaniach mających usunąć dowody i utrudniać pracę federalnego wymiaru sprawiedliwości. Ponadto ustalono, że co najmniej 8 pracownikowi w dziale inżynieryjnym VW zatarło albo usunęło w sierpniu 2015 obciążające dane, niestety odzyskano tylko część z tych danych.
„Marka VW nie ma przyszłości” - szef marki Volkswagen
Herbert Diess, szef marki Volkswagen, w trakcie negocjacji ze związkami zawodowymi w sprawie oszczędności i cięć jakich musi dokonać koncern, Diess powiedział, że jego zdaniem w obecnym stadium marka VW nie ma przyszłości. W rozmowie z dziennikarzami Redaktionsnetzwerk Deutschland stwierdził nawet, że bez zaplecza koncernu i innych marek, sam VW byłby obecnie „w beznadziejnej sytuacji”.
W Audi znaleziono nowy typ oprogramowania do oszukiwania testów
W samochodach Audi na terenie USA odkryto nowy typ oprogramowania manipulującego wynikami testów emisji spalin, tym razem dwutlenkiem węgla. Znaleziono zupełnie nowy sterownik, a nie rozwiązanie stosowane dotychczas do oszukiwania testów.
Sad w Hiszpanii nakazuję wypłatę 5000 EUR oszukanemu klientowi vW
Hiszpański sąd nakazał Volkswagenowi zapłacić 5006 EUR tytułem odszkodowania dla jednego z klientów oszukanych w aferze dieselgate. To pierwszy wyrok w tej sprawie.
Wielka Brytania domaga się odszkodowań dla oszukanych obywateli i rozważa pozwanie VW
Rząd Wielkiej Brytanii wydał oświadczenie w którym stwierdził, że sposób w jaki Volkswagen traktuje oszukanych w skandalu dieselgate brytyjczyków jest nie do zaakceptowania. Zdaniem Brytyjskiego rządu, poszkodowanym klientom należą się odszkodowania nie tylko za utratę wartości pojazdów, ale także za wszelkie inne niedogodności spowodowane oszustwami koncernu.
Komisja Europejska przyjęła naszą petycję
W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informację z Komisji Europejskiej, dotyczącą złożonej przez nas petycji, w sprawie naruszenia praw klientów, którzy zakupili samochody Audi, Skody, SEATa i Volkswagena z wadliwymi silnikami.
Informacje, które zawarliśmy w naszej petycji, zostały przekazane do Komisji Śledczej ds. Pomiarów emisji w sektorze motoryzacyjnym, w zakres uprawnień której wchodzą kwestie przez nas poruszane.
1.2 mld USD odszkodowania dla dealerów Volkswagena
To oburzające, klienci w Europie nie mogą liczyć na żadne zadośćuczynienie a tymczasem w USA Volkswagen wypłaci 1,2 miliarda(sic!) dolarów odszkodowania…. swoim dealerom.
Złożyliśmy pierwszy w Polsce pozewzbiorowy przeciwko Volkswagenowi
Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych Przez Spółki Grupy Volkswagen AG złożyło W Sądzie Okręgowym w Warszawie pierwszy w Polsce pozew zbiorowy przeciwko firmie Volkswagen AG. Niemiecki producent wprowadził na polski rynek ponad 140 tysięcy wadliwych samochodów z oszukańczym oprogramowaniem. Auta te nawet 40-krotnie przekraczają normy w zakresie emisji tlenków azotu.
Kanada wszczęła śledztwo w związku z dieselgate
Canada’s Competition Bureau, niezależna rządowa agencja nadzorująca prawa konsumentów i praktyki biznesowe, wszczęła federalne śledztwo przeciwko Volkswagenowi.
Niemiecki koncern BOSCH pomagał Volkswagenowi przy dieselgate
Dotarto do dokumentów z których wynika, że BOSCH odegrał kluczową rolę w opracowaniu i rozwoju technologii umożliwiającej fałszowanie wyników emisji spalin. Wynika z nich, że BOSCH „brał aktywny udział w ogromnym i trwającym dekadę spisku razem z VW”.
Zakaz sprzedaży i rejestracji VW w Korei Południowej
Z powodu znalezienia dowodów na masowe oszustwo, związane z wprowadzaniem do obrotu samochodów z silnikami diesla oraz benzynowymi, które nie spełniają norm obowiązujących w Korei, wprowadzono zakaz sprzedaży i rejestracji blisko połowy aut VW.
Konferencja prasowa Stowarzyszenia i zapowiedź złożenia zbiorowego pozwu
Zorganizowaliśmy konferencję prasową na którą stawili się licznie przedstawiciele mediów, żywo zainteresowani problemem dieselgate. Zapowiedzieliśmy również, że wkrótce złożymy pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi.
Meeting po siedzibą PiS i złożenie listu w sprawie dieselgate do Jarosława Kaczyńskiego
Nasze Stowarzyszenie zorganizowało meeting po siedzibą PiS aby zwrócić uwagę władz na problem dieselgate. Złożyliśmy także list do Prezesa Jarosława Kaczyńskiego w tej sprawie.
Rekordowa strata koncernu Volkwagen spowodowana dieselgate
Volkswagen zamknął 2015 rok ze stratą na poziomie 4.1 mld EURO. To niechlubny rekord i pierwsza strata wykazana przez koncern VW od 22 lat. Taki stan rzeczy spowodowany jest przez oszustwa i manipulacje związane z emisją toksycznych substancji.
VW musi odkupić 500 tys. samochodów w USA
Volkswagen przyparty do muru przez władze USA zaoferował, że odkupi 500 000 samochodów z „oszukanym” oprogramowaniem i wypłaci odszkodowanie w wysokości 5000 USD każdemu poszkodowanemu w Stanach Zjednoczonych.
Federalna Komisja Handlu USA (FTC) wniosła pozew przeciw VW
Pozew dotyczy podawania wprowadzających konsumentów w błąd wyników badań emisji spalin w silnikach diesla.
278 inwestorów instytucjonalnych przeciwko VW
Akcjonariusze instytucjonalni z kilkunastu krajów wystąpili wspólnie przeciwko Volkswagenowi. Nie czekając na porozumienie się VW z władzami amerykańskimi wytoczyli koncernowi proces w Niemczech. Domagają się 3,3 mld Euro odszkodowania za straty związane z dieselgate.
Złożyliśmy pierwszy w Polsce pozew w sprawie afery spalinowej
Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG złożyło pierwszy w Polsce pozew w imieniu indywidualnego poszkodowanego w sprawie dieselgate.
Zmiana prezesa Volkswagen USA
Michael Horn, przedstawiciel Grupy VW w USA, który od momentu ujawnienia afery był na pierwszym froncie przesłuchań, odszedł ze stanowiska. Nowym prezesem został Hinrich Woebcken.
Wzrost liczby podejrzanych ws. dieselgate
Prowadzone przez prokuraturę w Brunszwiku śledztwo w sprawie afery Volkswagena zostało rozszerzone z dotychczasowych sześciu na siedemnaście osób!
Rozpoczął się pierwszy cywilny proces w Niemczech
Rozpoczął się pierwszy w Niemczech proces cywilny przeciwko dealerowi Volkswagena. Został on wniesiony przez profesora jednego z uniwersytetów, który domaga się rekompensaty za zakup „oszukanego” Tiguana w wysokości 38 tys. euro.
Złożono wniosek o zabezpieczenie roszczeń pieniężnych polskich poszkodowanych
Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG działając w interesie społecznym tysięcy osób, których prawa majątkowe zostały naruszone w skutek tzw. afery Volkswagena, 18 lutego 2016 r. skierowało do Sądu Okręgowego w Poznaniu wniosek o zabezpieczenie roszczeń pieniężnych polskich poszkodowanych.
Koncern ogłosił początek akcji serwisowej w Europie
Firma ogłosiła, że rozpoczyna akcję serwisową związaną z „naprawą samochodów po aferze spalinowej” w Europie. Ma ona potrwać do końca roku 2016.
VW przedstawił plan naprawy 80 tys. aut 3.0 TDI w Kalifornii
Volkswagen przedstawił Kalifornijskiemu Urzędowi Czystości Powietrza CARB i Agencji Ochrony Środowiska EPA plan naprawy 80 tys. samochodów z sześciocylindowymi silnikami diesla.
Volkswagen oświadczył, że nie potraktuje Europejczyków tak jak Amerykanów
Koncern oświadczył, że nie ma podstaw do powtórzenia w Europie planu wypłaty odszkodowań dla amerykańskich posiadaczy aut z dieslami – tym samym odrzucił postulat komisarz ds. przemysłu.
USA wniosły pozew przeciwko Volkswagenowi
Ministerstwo Sprawiedliwości USA wniosło pozew na kwotę 46 miliardów USD (czyli ok. 180 miliardów złotych!) przeciwko Volkswagenowi w związku z oszustwami i manipulacjami jakich dopuścił się koncern.
Parlament Europejski powołał komisję śledczą w sprawie oszustw VW
Komisja śledcza zajmie się naruszeniami i niewłaściwym stosowaniem prawa UE, co miało umożliwić koncernowi Volkswagen m.in. manipulacje przy pomiarach toksyczności spalin.
Pytamy ubezpieczycieli czy afera VW wpłynie na wypłatę odszkodowań
Ubezpieczyciele uzależniają wypłatę odszkodowania od wielu czynników, samochód musi mieć między innymi aktualne badanie techniczne oraz homologację. W naszym piśmie pytamy czy oszustwo jakiego dopuścił się koncern VW może wpłynąć na odmowę wypłaty odszkodowania.
Wysyłamy pismo do Europejskiej Agencji Środowiska
W naszym piśmie stoimy na stanowisku, że Europejska Agencja Środowiska powinna wyjaśnić przyczyny dla których winni łamania norm emisyjnych wbrew oczywistemu interesowi obywateli państw członkowskich nie zostali dotychczas (pomimo upływu dwóch miesięcy od ujawnienia tzw. afery spalinowej) pociągnięci do odpowiedzialności.
Wysyłamy pytania do 120 dealerów grupy Volkswagen
Wysłaliśmy wniosek do 120 dealerów Volkswagen Group Polska z pytaniami dotyczącymi oszustwa i sposobów zadośćuczynienia poszkodowanym klientom.
Pytamy Volkswagen Group Polska jak zamierza naprawić wyrządzone szkody?
Złożyliśmy wniosek do Volkswagen Group Polska z pytaniami dotyczącymi oszustwa i sposobów zadośćuczynienia poszkodowanym klientom.
Składamy pismo do Przewodniczącego Komisji Przemysłu Parlamentu Europejskiego
Złożyliśmy pismo do Przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlementu Europejskiego Pana Jerzego Buzka. Domagamy się reakcji i działań Europejskiej Agencji Środowiska w sprawie oszukanych silników Volkswagena.
Składamy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełniania przestępstwa
Złożyliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu przez Volkswagena. Nasze zawiadomienia zostały złożone w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście, Prokuraturze Rejonowej Poznań-Nowe Miasto oraz w Prokuraturze Rejonowej w Lubinie.
Volkswagen w Brazyli, zapłaci 13 mln. dolarów kary
Brazylijska agencja ochrony środowiska zapowiedziała, że nałoży na Volkswagena 13 mln dol. kary za fałszowanie testów emisji spalin.
Obietnica 1000 USD w USA
Volkswagen obiecuje, że każdy Amerykanin, który kupił pojazd wyposażony w manipulujące oprogramowanie otrzyma 1000 USD.
Kontrola we wszystkich samochodach grupy
Rząd Niemiec zapowiada kontrolę emisji spalin i zużycia paliwa we wszystkich samochodach marek Volkswagen, Skoda, Audi i SEAT.
Nieprawidłowości również w silnikach benzynowych
Volkswagen AG ujawnia, że emisja dwutlenku węgla w ok. 800 tys. samochodów (ok. 100 tys. z silnikami benzynowymi) jest wyższa niż wskazywano podczas homologacji poszczególnych serii aut. Wychodzi na jaw, że nieprawidłowości dotyczą także samochodów z silnikiem benzynowym!
Diesle 3.0 również naruszają ustawę
Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) publikuje drugą notę dotyczącą naruszenia ustawy o czystym powietrzu, dotyczącą samochodów z silnikiem diesla o pojemności 3.0 litra.
UOKiK wszczyna postępowanie
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie Volkswagen Group Polska.
Powstaje Stowarzyszenie
Zebranie założycielskie Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG.
Nowy prezes Volkswagen AG
Rada Nadzorcza koncernu powołuje na stanowisko Prezesa Matthiasa Mullera, dotychczasowego prezesa Porsche AG.
Dymisja prezesa Volkswagen AG
Prezes Volkswagen AG Martin Winterkorn podaje się do dymisji.
Volkswagen przyznaje, że problem dotyczy ok. 11 milionów aut!
Volkswagen informuje, że oprogramowanie fałszujące poziom emisji spalin zostało zainstalowane w ok. 11 milionach aut wyposażonych w silniki diesla typu EA 189 (także w samochodach marki Audi, Skoda, SEAT).
Wstrzymanie sprzedaży w USA
Koncern informuje o wstrzymaniu w USA sprzedaży nowych i używanych samochodów Volkswagen oraz Audi z czterocylindrowymi silnikami wysokoprężnymi.
Giełdy reagują na ujawnienie afery
Reakcja rynków giełdowych na ujawnienie afery – akcje spółki Volkswagen wchodzące w skład indeksu DAX straciły na wartości 20%.
Ujawnienie „afery Volkswagena” („afery spalinowej”, „Dieselgate”)
Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) wydaje zawiadomienie o naruszeniu ustawy o czystym powietrzu (Clean Air Act) przez spółki grupy Volkswagen – samochody sprzedane pod markami Volkswagen, SEAT, Audi i Skoda wyposażone w silnik o zapłonie samoczynnym (silnik wysokoprężny, silnik diesla) emitują do atmosfery tlenki azotu (NOx) w ilości wielokrotnie przekraczającej dopuszczalne limity.