Volkswagen wyznaczył eksperta, który sprawdzi, czy niemiecki koncern samochodowy dopuszczał do aresztowań i torturowania pracowników w Brazylii w trakcie wcześniejszego reżimu wojskowego.
Profesor Christopher Kopper z Uniwersytetu Bielefeld zbada zarzuty dotyczące współpracy VW z wojskowym rządem w latach 1964 – 1985.
Grupa byłych pracowników złożyła w zeszłym roku pozew przeciwko firmie. Część z nich twierdzi, że byli aresztowani i torturowani w zakładzie VW w Brazylii.
VW dokonał już rozliczenia swojej roli w wykorzystywaniu pracy niewolniczej w nazistowskich Niemczech w trakcie II wojny światowej.
Spółka została założona w 1937 r. przez Deutsche Arbeitsfront, nazistowską organizację korporacyjną. W trakcie wojny, VW produkował pojazdy dla niemieckiej armii wykorzystując w tym celu ponad 15.000 robotników z pobliskich obozów koncentracyjnych wykonujących niewolniczą pracę.
Ocaleni złożyli w 1998 r. pozew przeciwko VW, który założył fundusz rekompensaty ofiarom.
„Mroczny okres”
VW informuje, że prof. Kopper rozpocznie prace możliwie jak najszybciej i wyjedzie do Brazylii.
Christine Hohmann-Dennhardt, członek zarządu VW, która odpowiada za integralność i kwestie prawne, powiedziała: „Wyjaśnimy rolę firmy w okresie dyktatury wojskowej w Brazylii z odpowiednią konsekwencją i wytrwałością, w taki sam sposób, w jaki wcześniej kompleksowo zajęliśmy się rozliczeniem historii przedsiębiorstwa związanej z nazizmem i pracą przymusową.”
Dodaje: „Chcemy dokładniej przyglądnąć się mrocznemu okresowi dyktatury wojskowej i wyjaśnić zachowanie osób, które za to odpowiadały w Brazylii i – jeśli okaże się to stosowne – w Niemczech.”
W raporcie brazylijskiej Narodowej Komisji Prawdy z 2014r. zwrócono uwagę na sprawę Lucio Bellentani, byłego pracownika VW.
Powiedział on: „W pracy podeszło do mnie dwóch mężczyzn z karabinami maszynowymi.
Wykręcili mi ręce i skuli mnie kajdankami. Kiedy doprowadzili mnie do centrali bezpieczeństwa Volkswagen, zaczęli się nade mną znęcać. Bili mnie, policzkowali, zadawali ciosy pięścią.”
Rosa Cardoso, prawniczka, twierdzi, że 12 pracowników w zakładzie w Sao Bernardo do Campo było torturowanych, podczas gdy inni byli zwalniani z pracy lub wpisywani na czarną listę.
Tłumaczenie artykułu:
http://www.bbc.com/news/business-37861838